دوازده شورشی و پلیس افغان کشته شدند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان وابسته به گروه طالبان در افغانستان

در پی خشونتهای تازه در مناطق مختلف افغانستان دوازده نفر کشته و دوازده تن دیگر زخمی شده اند. مقامات می گویند شورشیان و ماموران پلیس درمیان کشته شدگان هستند.

مسئولان امنیتی ولایت هلمند در جنوب افغانستان می گویند که در یک درگیری ۹ شورشی طالبان را کشته و ۷ تن دیگر از آنها را زخمی کرده اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هملند می گوید این درگیری در منطقه "یخچال" ولسوالی گرشک هنگامی رخداد که شورشیان بر یک پاسگاه پلیس حمله کردند. به گفته او، سه مامور پلیس در این درگیری زخمی شدند.

طالبان هنوز در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

از سوی دیگر شورشیان طالبان ادعا کرده اند که در اثر یک درگیری دیگر در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان در شرق افغانستان شش سرباز خارجی را کشته اند.

اما شویل توماس، یک سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، در شرق افغانستان گفت که در این درگیری سه نظامی افغان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

براساس یک خبر دیگر، شورشیان وابسته به گروه طالبان در ولایت وردک ادعا کرده اند که شماری از محافظان یک شرکت خصوصی امنیتی را کشته اند؛ ادعایی که مقامهای ولایت وردک آن را رد کرده اند.

در این حال گروه طالبان از دولت افغانستان خواسته است که اجساد زندانیانیانی را که دو روز پیش در اثر درگیری میان زندانیان و نگهبانان زندان پلچرخی کشته شدند، به این گروه بسپارد.

ذبیح الله مجاهد، یک سخنگوی طالبان نامهای ۳۲ نفر را به رسانه ها فرستاده که به گفته او، در این درگیری در زندان پلچرخی کشته شدند. این سخنگوی طالبان همچنین می گوید حدود صد شورشی دیگر در خشونتهای اخیر در زندان پلچرخی زخمی شدند.

آقای مجاهد از کمیته بین المللی صلیب سرخ در خصوص انتقال اجساد کشته شدگان تقاضای کمک کرده است.

اما عبدالقادر عدالتخواه، معاون وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان شمار کشته شدگان درگیری در زندان پلچرخی را هشت نفر خواند و گفت که اجساد شماری از آنها به خانواده های آنان سپرده شده است.

مطالب مرتبط