بازار گرم شیرینی های خارجی درکابل

شیرینی سرای محله وزیر اکبر خان
Image caption 'بعد از آمدن دولت جدید، به مرور زمان این چیزها در این جا مروج شد و مردم ما این تقاضا را کردند که این شیرینی ها تولید شود'

تحول با درنوردیدن زمینه های گوناگون زندگی مردم در افغانستان، به سراغ رسم و رواج عید و لوازم عیدی هم رفته است.

حالا مردم می گویند در روزهای عید سر سفره خود در کنار "میوه های تازه و میوه های خشک"، باید چند نوع شیرینی هم بچینند. سفره عیدی که در آن انواع کیک و کلوچه، در کنار میوه های رنگارنگ گذاشته نشده نباشد، صاحب سفره قانع نمی شود.

به همین دلیل تهیه کنندگان شیرینی در کابل می گویند آنان پیوسته می کوشند با تولید شیرینی های "مدل جدید" به سلیقه های مشکل پسند برگزار کنندگان مراسم عید پاسخ دهند.

شیرینی فروشان در کابل می گویند با دست یافتن به اندکی آرامش در کشور به فکر تهیه شیرینی های جدیدی افتادند که پیش از این سر سفره مردم افغانستان دیده نمی شد.

'شیرینیهای جدید'

نصیر یکی از شیرینی فروشان شهر کابل می گوید از چند سال پیش به این سو در آستانه روزهای عید مواد خام را از ایران و چند کشورهای اروپایی وارد می کند و "شیرینی های خشک و شیرینی های روغنی (خامه دار)" تولید می کند. او می گوید شیرینیهایی را که او تولید می کند "جدید" است.

آقای نصیر می گوید محصولات خود را به نام های مختلفی مانند شیرینی مشهدی، بهشتی، یزدی و حتی دانمارکی، فرانسوی، آلمانی و مکزیکی عرضه می کند.

Image caption 'حالا شب عرفه هم هست، شکر خدا همه چیز پیدا می شود. ما خوشیم از این دکانها و از چیزهایی که می خریم'

او می گوید: "پیش از روی کار آمدن دولت جدید در افغانستان این شیرینی ها در افغانستان نبودند، اما بعد از آمدن دولت جدید، به مرور زمان این چیزها در این جا مروج شد و مردم ما این تقاضا را کردند که این شیرینی ها تولید شود."

به گفته نصیر چند شهروند ایرانی هم در کار تولید شیرینی او را همکاری می کنند. او با این که از مواد و شیوه جدید محصولات خود سخن می گوید، مایل نیست از محل تولید شیرینی و جریان کار کارگران او کسی دیدن کند.

او می گوید بیش از بیست و پنج نوع شیرینی تولید می کند و تجمع مشتریان در فروشگاه او کارش را رنگ و رونق خوبی بخشیده است.

'باکیفیت'

احمد فیروز شورش، مشتری که به دنبال شیرینی "با کیفیت" است، خوشحال است که در حال حاضر در شیرینی فروشی ها "شیرینی های با کیفیت عالی" پیدا می شود. آقای شورش می گوید شیرینیهایی که در برخی شیرینی سرای های کابل عرضه می شود، می تواند قناعت او را فراهم کند.

کامله، کارمند گمرک فرودگاه کابل، می گوید:"در گذشته کیکهای خارجی و این چیزها نبود، کلوچه خوب پیدا نمی شد، حالا شکر می گوییم که به فضل خدا همه چیز خوب شده و همه چیز را می توان یافت."

خانم کامله می گوید در گذشته باید یک هفته پیش از عید کار تهیه شیرینی و خرید عید را تمام می کرد، اما حال مجبور نیست کیک و کلوچه عیدی را یک هفته در خانه نگهداری کند. او می گوید حالا حتی یک شب پیش از عید هم می تواند انواع شیرینی های مورد علاقه خود را تهیه کند.

Image caption مشکل پسندی در تهیه شیرینی های سفره عید و رفتن از فروشگاهی به فروشگاه دیگر به دنبال شیرینی های با کیفیت، تنها به ثروتمندان تعلق دارد

با این همه مشتریان از قیمت شیرینی ها راضی اند. خانم کامله می گوید بهای برخی از مواد خوراکی دیگر در شهر کابل افزایش یافته اما قیمت شیرینی ها مانند چند ماه پیش تقریباً ثابت باقی مانده است.

اما آقای شورش می گوید قیمت هر چیز به "کیفیت" آن تعلق دارد. او می گوید شیرینی هایی که کیفیت خوب دارد، قیمتش هم بالا است، اما شیرینی هایی که کیفیت کمتری دارد، قیمت آن هم پایین است.

با این همه مشکل پسندی در تهیه شیرینی های سفره عید و رفتن از فروشگاهی به فروشگاه دیگر به دنبال شیرینی های با کیفیت، تنها به ثروتمندان تعلق دارد. اکثریت بزرگ جامعه افغانستان عید را تنها با گوشت قربانی و شمار قابل ملاحظه ای حتی با سفره خالی تجلیل می کنند.