12:06 گرينويچ - يکشنبه 07 دسامبر 2008 - 17 آذر 1387

حمله به کامیونهای تدارکاتی ناتو

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

پلیس پاکستان می گوید گروهی از ستیزه جویان بیش از ۹۰ کامیون تدارکاتی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را در شمال غرب پاکستان به آتش کشیده اند.

پلیس می گوید دست کم یک نفر در این حادثه کشته و بیش از ۲۵۰ موشک به سوی محافظان این کامیون ها در ترمینالی در نزدیک شهر پیشاور پرتاپ شده است.

تحلیل گران می گویند حمله به این کامیون ها در نوع خود از جدی ترین حملات افراد طرفدار طالبان است که اخیراً توسط آنان سازمان داده شده است.

شاهراهی که از شهر پیشاور و از طریق بندر تورخم به افغانستان منتهی می شود، از عمده ترین راههای تدارکاتی نیروهای آمریکایی و غربی شمرده می شود. این نیروها در این کشور از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون سرگرم نبرد با شورشیان در منطقه بوده اند.

گزارش رادیوئی آذر امیری

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

نیروهای آمریکایی می گویند حمله اخیر به کامیونهای تدارکاتی آنان به عملیات شان علیه شورشیان اثری نمی گذارد.

اما خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید اگر چنین حملات به کامیونهای تدارکاتی، که روزانه حدود ۳۰۰ واحد آن از مرزهای شرقی افغانستان وارد این کشور می شود ادامه یابد، نبرد با طالبان با چالشهایی روبرو خواهد شد.

حمله به این کامیون ها عصر روز یکشنبه روی داد و یک مامور بارگیری در ترمینال نزدیک پیشاور به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "دهها نفر از طرفدار طالبان اینجا بودند. آنها آتش گشودند، آنها راکت پرتاپ کردند، بسیاری از کامیون ها آسیب دیدند."

برخی می گویند در این حمله ۹۶ کامیون و شش کانتینر به آتش کشیده شدند. اما برخی گزارشهای دیگر می گوید در این حمله بیش از صد کامیون آسیب دیده است.

یکی از محافظان این ترمینال به خبرگزاری رویتر گفته است: "مهاجمان فریاد می زدند الله اکبر، با آمریکایی ها نباشید".

مسیر پیشاور_ تورخم راه اصلی تامین سوخت مورد نیاز نیروهای آمریکایی است، این مسیر همچنین از مسیر های عمده تجاری بین افغانستان و پاکستان نیز به شمار می آید.

اخیر شهر پیشاور مرکز ایالت سرحد پاکستان و شمار دیگر از مناطق این ایالت نیز شاهد نا آرامی هایی بوده است، حمله به یک مسجد شیعیان در بازار قصه خوانی پیشاور از تازه ترین موارد نا امنی در ایالت سرحد است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.