12:06 گرينويچ - يکشنبه 07 دسامبر 2008 - 17 آذر 1387

ملاعمر: اعزام نیروی بیشتر به افغانستان درگیریها را افزایش می دهد

ملاعمر

ملا محمد عمر، رهبر طالبان در اظهاراتی کم سابقه، گفته است که خشونتها در افغانستان افزایش پیدا خواهد کرد و افزوده است که نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید از منطقه خارج شوند.

ملا محمد عمر گفته است که برنامه آمریکا برای تقویت نیروهایش در افغانستان منجر به درگیریهای بیشتر و تلفات بیشتر خواهد شد.

اشاره رهبر طالبان به تصمیم دولت آمریکا برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان است. یک مقام ارشد نظامی در امریکا اعلام کرده است که عملیات مقدماتی برای استقرار بیست هزار نیروی جدید آمریکا در افغانستان آغاز شده است.

بارک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا، اعلام کرده است که بازگرداندن امنیت برای افغان ها و پایان دادن جنگ در منطقه در صدر برنامه هایش قرار دارد.

اظهارات ملا محمد عمر ساعاتی پس از آن عنوان شد که پلیس پاکستان اعلام کرد گروهی از ستیزه جویان حامی طالبان بیش از ۹۰ کامیون تدارکاتی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را در شمال غرب پاکستان به آتش کشیده اند.

پلیس می گوید دست کم یک نفر در این حادثه کشته و بیش از ۲۵۰ موشک به سوی محافظان این کامیون ها در ترمینالی در نزدیک شهر پیشاور پرتاپ شده است.

تحلیلگران می گویند حمله به این کامیون ها در نوع خود از جدی ترین حملات افراد طرفدار طالبان است که اخیراً توسط آنان سازمان داده شده است.

گزارش رادیوئی آذر امیری

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

شاهراهی که از شهر پیشاور و از طریق بندر تورخم به افغانستان منتهی می شود، از عمده ترین راههای تدارکاتی نیروهای آمریکایی و غربی شمرده می شود. این نیروها در این کشور از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون سرگرم نبرد با شورشیان در منطقه بوده اند.

نیروهای آمریکایی می گویند حمله اخیر به کامیونهای تدارکاتی آنان به عملیات شان علیه شورشیان اثری نمی گذارد.

اما خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید اگر چنین حملات به کامیونهای تدارکاتی، که روزانه حدود ۳۰۰ واحد آن از مرزهای شرقی افغانستان وارد این کشور می شود ادامه یابد، نبرد با طالبان با چالشهایی روبرو خواهد شد.

مسیر پیشاور_ تورخم راه اصلی تامین سوخت مورد نیاز نیروهای آمریکایی است، این مسیر همچنین از مسیر های عمده تجاری بین افغانستان و پاکستان نیز به شمار می آید.

اخیر شهر پیشاور مرکز ایالت سرحد پاکستان و شمار دیگر از مناطق این ایالت نیز شاهد نا آرامی هایی بوده است، حمله به یک مسجد شیعیان در بازار قصه خوانی پیشاور از تازه ترین موارد نا امنی در ایالت سرحد است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.