'دولت افغانستان و طالبان آماده گفتگو هستند'

حامد کرزی
Image caption کرزی مصالحه با طالبان را با شرایطی پذیرفته است

همزمان با انتشار گزارشی از تسلط طالبان بر بخش های وسیعی از افغانستان، از زمینه سازی برای گفتگو بین این گروه و دولت افغانستان خبر رسیده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در کابل، تلاش هایی برای مذاکراه بین نمایندگان دولت افغانستان و برخی از اعضای طالبان در جریان است و گفته می شود که قرار است در خلال روزهای آینده حدود چهل نفر، به نمایندگی از سوی دولت و شورشیان طالبان، در جلسه ای در دوبی شرکت کنند.

گفته می شود که این جلسه توسط داماد یکی از فرماندهان طرفدار طالبان در افغانستان سازمان داده شده و مقامات آمریکایی نیز از آن حمایت کرده اند.

در عین حال، ناظران هشدار داده اند که این جلسه تنها گامی مقدماتی و آزمایشی در تلاش برای خاتمه دادن به عملیات شورشیان در افغانستان و قانع کردن طالبان، یا برخی از اعضای آن، به مشارکت صلح آمیز در فعالیت های سیاسی این کشور است و نباید موفقیت آن را قطعی دانست.

پیش از این نیز در چند مورد خبرهایی از تماس و گفتگو بین برخی از مقامات افغان و اعضای طالبان، از جمله در عربستان سعودی، انتشار یافته و در برخی گزارش ها، از حضور برادر رئیس جمهوری افغانستان در جلسات تماس با برخی اعضای طالبان خبر رسیده بود اما این گزارش ها مورد تایید رسمی مقامات دولت افغانستان قرار نگرفته است.

با گذشت هفت سال از سقوط طالبان در افغانستان، این گروه همچنان به عملیات مسلحانه علیه دولت افغانستان ادامه می دهد و در سال های اخیر، بر دامنه و شدت این عملیات افزوده شده و طالبان،علاوه بر دست زدن به حملات علیه نیروهای افغان و ائتلاف بین المللی، به عملیات دیگری مانند بمب گذاری انتحاری، حمله به ماموران دولتی و کارکنان نهادهای بین المللی و گروگانگیری و قتل نیز مبادرت می کنند.

رئیس جمهوری افغانستان مصالحه با طالبان را مردود ندانسته اما گفته است که شرط مصالحه با طالبان این است که این گروه خشونت را کنار بگذارد و فعالیت های سیاسی خود را در قالب قانون اساسی جدید افغانستان دنبال کند.

حضور طالبان در افغانستان

گزارش مربوط به احتمال گفتگوی نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان در حالی انتشار می یابد که یک گروه تحقیقاتی از تسلط طالبان بر بخش های وسیعی از افغانستان سخن گفته است.

Image caption گفته شده طالبان در بخشهایی وسیعی از افغانستان حضور دارد

شورای بین المللی امنیت و توسعه در گزارشی نوشته است که طالبان در حال در 72 درصد از خاک افغانستان "حضور دائم" دارد.

اصطلاح مناطق حضور دائم در این گزارش شامل بخش هایی از افغانستان نیز می شود که طالبان در خلال بهار و تابستان سال جاری در آنها به تعداد قابل توجهی عملیات تهاجمی دست زد.

به گفته نویسندگان گزارش، این رقم نشاندهنده گسترش حوزه نفوذ طالبان طی یک سال است زیرا در سال گذشته، این گروه در حدود 54 درصد از خاک افغانستان حضور دائم داشت.

در واکنش به این گزارش، سخنگوی نیروهای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در افغانستان این ارقام را "باور کردنی" ندانسته و گفته است که غیر ممکن است که شورشیان طالبان در بخشی چنین وسیع از افغانستان حضور دائم داشته باشند.

با اینهمه، برخی ناظران گفته اند که با توجه به شمار حملات طالبان و تلفات گسترده آن، که در سال جاری به چهار هزار نفر می رسد، به نظر می رسد که آنان قادر به فعالیت در مناطق وسیعی از خاک افغانستان به خصوص نواحی شرقی و جنوبی این کشور بوده اند.

در ماه های اخیر، برخی کارشناسان در مورد کارآیی اقدامات نیروهای ائتلاف در استقرار امنیت در افغانستان و ایجاد زمینه مساعد برای توسعه این کشور ابراز تردید کرده و خواستار بازنگری استراتژی کشورهای غربی در این زمینه شده اند.

شورای بین المللی امنیت و توسعه، که پیشتر شورای سنلیس خوانده می شد، یک گروه تحقیقاتی است که در بررسی مناطق درگیری به خصوص افغانستان، عراق و سومالی فعالیت داشته است.

این گروه هدف از تحقیقات خود را، که معمولا بر اساس گردآوری اطلاعات و مشاهدات در منطقه مورد بررسی استوار است، به بهبود سیاستگزاری و پیشبرد شرایط زندگی و فراهم آوردن زمینه رشد و توسعه کشورهای درگیر نا آرامی اعلام داشته است.

مطالب مرتبط