افغانستان 'گسترش نفوذ طالبان' را رد کرد

طالبان
Image caption افغانستان نا امنی های زیادی را ظرف ماه های اخیر شاهد بوده است

وزارت امور خارجه افغانستان گزارش شورای بین المللی امنیت و توسعه را که می گوید طالبان بر هفتاد و دو درصد از خاک افغانستان حضور دایمی دارند، به شدت رد کرده است.

این گزارش با توجه به حملاتی که ظرف ماه های اخیر در افغانستان صورت گرفت، نوشته است که حوزه نفوذ طالبان در افغانستان طی یک سال گذشته گسترش یافته است.

در اعلامیه ای که وزارت امور خارجه افغانستان منتشر کرده آمده است که مشکلات امنیتی در افغانستان تنها مربوط به تعداد کمی از روستاها در جنوب و شرق افغانستان می شود که در مرز با پاکستان موقعیت دارد.

سخنگوی نیروهای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در افغانستان نیز آمار منتشر شده از نفوذ طالبان در افغانستان را باور نکردنی دانسته و گفته که غیر ممکن است شورشیان طالبان در بخش وسیعی از افغانستان حضور دائمی داشته باشند.

با اینهمه، برخی ناظران گفته اند که با توجه به شمار حملات طالبان و تلفات گسترده آن، که در سال جاری به چهار هزار نفر رسیده است، به نظر می رسد که طالبان قادر به فعالیت در مناطق وسیعی از خاک افغانستان به خصوص نواحی شرقی و جنوبی این کشور بوده اند.

'سوال برانگیز'

وزارت امور خارجه افغانستان، ضمن اینکه شیوه تهیه گزارش شورای بین المللی امنیت و توسعه را "سوال برانگیز" خوانده، افزوده است که این گزارش از تبلیغات رسانه ای فعالیت های طالبان و حملات نامنظم این گروه، تعبیر نادرست دارد.

اعلامیه وزارت خارجه افغانستان می گوید: "همانگونه که اخیرا یافته های یک هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان داد، افغانستان با وضعیت دشوار امنیتی روبرو بوده است، نه با بحران امنیتی."

اعلامیه می افزاید: "این مشکلات (امنیتی) تنها مربوط به تعداد کمی از روستاهای عمدتا جنوبی و شرقی افغانستان می شود که مرز مشترک با پاکستان دارد."

وزارت امور خارجه افغانستان به تکمیل مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان برای انتخابات، به عنوان یکی از دلایل بهبود وضعیت امنیتی در این کشور یاد کرده است. به گفته مقامات افغان بیش از دو ونیم میلیون نفر در برنامه ثبت نام انتخابات شرکت کرده و کارت رای گرفته اند.

با این حال، انتقادها و نگرانی های زیادی در مورد وضعیت امنیتی در افغانستان و تدابیری که برای مهار آن اتخاذ می شود، وجود داشته است.

در ماه های اخیر، برخی کارشناسان در مورد کارآیی اقدامات نیروهای ائتلاف در استقرار امنیت در افغانستان و ایجاد زمینه مساعد برای توسعه این کشور ابراز تردید کرده و خواستار بازنگری استراتژی کشورهای غربی در این زمینه شده اند.

شورای بین المللی امنیت و توسعه، که پیشتر شورای سنلیس خوانده می شد، یک گروه تحقیقاتی است که در بررسی مناطق درگیری به خصوص افغانستان، عراق و سومالی فعالیت داشته است.

این گروه هدف از تحقیقات خود را، که معمولا بر اساس گردآوری اطلاعات و مشاهدات در منطقه مورد بررسی، استوار است، بهبود سیاستگذاری و پیشبرد شرایط زندگی و فراهم آوردن زمینه رشد و توسعه کشورهای درگیر اعلام داشته است.

مطالب مرتبط