03:57 گرينويچ - دوشنبه 08 دسامبر 2008 - 18 آذر 1387

ملاعمر: اعزام نیرو به افغانستان درگیریها را افزایش میدهد

ملاعمر

آمریکا به دنبال بازداشت رهبر طالبان است

ملا محمد عمر، رهبر طالبان، هشدار داده که خشونت ها در افغانستان افزایش پیدا خواهد کرد و بار دیگر خواسته است که نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از منطقه خارج شوند.

به گفته وی، برنامه آمریکا برای تقویت نیروهایش در افغانستان منجر به درگیری ها و تلفات بیشتر خواهد شد.

ارتش آمریکا این هشدار رهبر طالبان را نشان دهنده تحت فشار فزاینده بودن این گروه دانسته است.

سرهنگ گراگ جولیان، یک سخنگوی ارتش آمریکا، گفته است که عده سربازانی که برای مقابله با طالبان به خدمت گرفته می شوند، رو به افزایش است. او همچنین گفت که نیروهای آمریکا، افغانستان و پاکستان با همدیگر همکاری بهتری دارند.

این در حالیست که آمریکا عملیات مقدماتی برای استقرار بیست هزار نیروی جدید آمریکا در افغانستان را آغاز کرده است.

ژنرال مایکل توکر، فرمانده عملیاتی ارتش آمریکا در افغانستان، گفته است انتظار می رود در ماه ژانویه آینده یعنی تا چند هفته دیگر اعزام این 20 هزار سرباز به افغانستان شروع شود.

قرار است نخستین گروه نظامیان آمریکایی دست کم 3500 هزار سرباز باشد. به گفته مقام های آمریکایی این نیروها در جنوب و غرب کابل مستقر خواهند شد.

گزارش رادیوئی آذر امیری

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

اظهارات ملا محمد عمر ساعاتی پس از آن عنوان شد که پلیس پاکستان اعلام کرد گروهی از ستیزه جویان حامی طالبان بیش از ۹۰ کامیون تدارکاتی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را در شمال غرب پاکستان به آتش کشیده اند.

پلیس می گوید دست کم یک نفر در این حادثه کشته و بیش از ۲۵۰ موشک به سوی محافظان این کامیون ها در ترمینالی در نزدیک شهر پیشاور پرتاپ شده است.

تحلیلگران می گویند حمله به این کامیون ها در نوع خود از جدی ترین حملات افراد طرفدار طالبان است که اخیراً توسط آنان سازمان داده شده است.

شاهراهی که از شهر پیشاور و از طریق بندر تورخم به افغانستان منتهی می شود، از عمده ترین راههای تدارکاتی نیروهای آمریکایی و غربی شمرده می شود. این نیروها در این کشور از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون سرگرم نبرد با شورشیان در منطقه بوده اند.

نیروهای آمریکایی می گویند حمله اخیر به کامیونهای تدارکاتی آنان به عملیات شان علیه شورشیان اثری نمی گذارد.

اما خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید اگر چنین حملات به کامیونهای تدارکاتی، که روزانه حدود ۳۰۰ واحد آن از مرزهای شرقی افغانستان وارد این کشور می شود ادامه یابد، نبرد با طالبان با چالشهایی روبرو خواهد شد.

مسیر پیشاور_ تورخم راه اصلی تامین سوخت مورد نیاز نیروهای آمریکایی است، این مسیر همچنین از مسیر های عمده تجاری بین افغانستان و پاکستان نیز به شمار می آید.

اخیر شهر پیشاور مرکز ایالت سرحد پاکستان و شمار دیگر از مناطق این ایالت نیز شاهد نا آرامی هایی بوده است، حمله به یک مسجد شیعیان در بازار قصه خوانی پیشاور از تازه ترین موارد نا امنی در ایالت سرحد است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.