دولت افغانستان:"اکثر ادارات آغشته به فسادند"

فساد
Image caption اگرچه مقام های ارشد دولت بارها تاکید کرده اند که مبارزه با فساد در صدر برنامه های دولت قرار دارد، اما تا حالا این تلاشها به جایی نرسیده است.

همزمان با فرارسیدن روز جهانی مبارزه با فساد، رئیس اداره نظارت بر مبارزه با فساد در افغانستان اعلام کرده که در حال حاضر اکثر مقام ها و نهادهای دولتی در این کشور به فساد آغشته اند.

محمد یاسین عثمانی، رئیس اداره عالی نظارت بر اجرای استراتژی مبارزه با فساد اداری، ابراز نگرانی کرده است که ادامه ناامنی در افغانستان، مبارزه با فساد اداری را با دشواری روبرو کرده است.

آقای عثمانی در گفتگویی با بی بی سی تایید کرد که در حال حاضر اکثر مقام های دولتی در افغانستان به فساد آغشته اند، اما با همه افرادی که در فساد دست دارند، بدون توجه به مقام و جایگاه آنان در دولت برخورد یکسان می شود.

او گفت: "فساد در هر جایی هست، مردم ما از این ناحیه رنج می برند. موجودیت فساد را ما انکار نمی توانیم: در اکثر ادارات، در اکثر شعبات و در اکثر مقامات."

آقای عثمانی افزود: "ما مصمم هستیم، اراده کرده ایم که هر مقامی اگر آلوده به فساد باشد را به پنجه قانون می سپاریم، ولو در هر سطحی که قرار داشته باشد."

افغانستان در شمار کشورهایی است که با موارد چشمگیر فساد اداری روبروست. اداره توسعه سازمان ملل متحد سال گذشته افغانستان را در جمع ده کشور آلوده به فساد قرار داد.

مقام های ارشد دولت از جمله رئیس جمهوری افغانستان بارها تاکید کرده اند که مبارزه با فساد اداری در صدر برنامه های کاری دولت قرار دارد، اما شماری از ناظران می گویند به نظر می رسد این تلاشها چندان موثر نبوده است.

با گذشت حدود هفت سال از آغاز به کار رژیم به رهبری حامد کرزی هنوز هم فساد اداری یکی از چالشهای عمده در برابر دولت افغانستان است.

رئیس اداره نظارت بر مبارزه با فساد می گوید "تورم تشکیلاتی" و استخدام بیش از حد و غیرضروری افراد در مقامهای دولتی نشان دهنده فساد در دستگاه دولت افغانستان است. اما او ابراز نگرانی می کند که ادامه ناامنی در بخشهایی از افغانستان مبارزه سراسری با فساد اداری را با دشواری روبرو کرده است.

اگرچه آقای عثمانی می گوید تلاشهای تازه ای را برای مبارزه با فساد و آنانی که فساد را در این کشور ترویج می کنند، آغاز خواهد کرد، اما بسیاری ها در افغانستان به این باورند که هنوز هم دولت در شناسایی و مجازات افرادی از این دست توانایی کافی ندارد.

در بسیاری موارد دولت افغانستان از سوی جامعه جهانی نیز به دلیل ناکامی در مبارزه با فساد اداری و مجازات کسانی که در فساد اداری دست دارند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

اداره نظارت بر مبارزه با فساد، دو هفته پیش جایگزین اداره "مبارزه با فساد و ارتشا" شد، آنگونه رئیس اداره نظارت بر مبارزه با فساد گفته بود که رئیس جمهور شخصا ماه یک بار در جلاسات این اداره شرکت می کند.

مطالب مرتبط