'دولت افغانستان برنامه ای برای گفتگو با طالبان ندارد'

همایون حمیدزاده
Image caption حمیدزاده گزارش گفتگو با طالبان در دوبی را تکذیب کرده است

دولت افغانستان آغاز هرگونه گفتگوی قریب الوقوع با گروه طالبان در امارات متحد عربی را تکذیب کرده است.

همایون حمیدزاده، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می گوید دولت این کشور گفتگو با مخالفان را یکی از راههای حل مشکل این کشور می داند، اما آغاز گفتگو با طالبان در آینده نزدیک در دوبی را رد می کند.

پیش از این گزارش شده بود که در آینده نزدیک، گفتگوهای آشتی با شرکت حدود چهل نفر از نمایندگان دولت و طالبان در دوبی آغاز می شود.

در این گزارش آمده بود که مقدمات این مذاکرات توسط داماد یکی از فرماندهان طرفدار طالبان در افغانستان سازمان داده شده و مقامات آمریکایی نیز از آن حمایت کرده اند.

آقای حمیدزاده در گفتگو با بی بی سی گفت: "هیچ نوع برنامه ای - طوری که در گزارش گفته شده - از جانب دولت افغانستان و دوستان ما سازماندهی نشده که براساس آن در دوبی صحبتی انجام شود."

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان افزود: "دولت افغانستان متعهد به تامین صلح در این کشور است و راه مذاکره را باز گذاشته است، اما گزارشی که در این مورد (گفتگو با طالبان در دوبی) منتشر شده، دارای حقیقت نیست."

آقای حمیدزاده گفت دولت افغانستان هیچ کسی را برای سازماندهی گفتگو با طالبان به دوبی نفرستاده و هیچ برنامه ای برای آغاز چنین گفتگوهای روی دست ندارد.

او می گوید اگر موضوع "صحبت" در میان باشد، دولت افغانستان آن را به مردم اعلام می کند و افزود "هر گاه صحبتی در میان باشد، در صورت لزوم از طریق رسانه ها حتماً در این مورد صحبت خواهد شد."

پیش از این گزارشهایی از تماس برخی مقامات دولت و اعضای طالبان در عربستان سعودی منتشر شده و برخی گزارشها حاکی از آن بود که یکی از برادران حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در این تماس ها حضور داشته است.

آقای حمیدزاده می گوید نشستهای نمایندگان دولت و طالبان در عربستان سعودی "تشریفاتی" صرفاً بیانگر "حسن نیت و همکاری" عربستان سعودی بود.

در گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در موارد مختلف رهبران طالبان را به آغاز گفتگوهای صلح دعوت کرده و ماه گذشته میلادی حتی اعلام کرد که اگر رهبر طالبان حاضر به گفتگو شود، تضمین می کند او که تحت پیگرد قرار نگیرد.

اما دولت افغانستان گفته است که طالبان باید خشونت را کنار بگذارند و فعالیت های سیاسی خود را در چهارچوب قانون اساسی این کشور دنبال کند در حالیکه طالبان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان پیش از انجام هر نوع مصالحه ای تاکید کرده اند.

رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان سقوط کرد، اما افراد وابسته به این گروه تا اکنون همچنان به حملات خود علیه نیروهای امنیتی افغانستان و دهها هزار سرباز بین المللی مستقر در این کشور ادامه می دهند.

افراد این گروه عمدتاً به حمله مسلحانه به کاروانهای نظامی و سربازان گشتی، بمبگذاری انتحاری و کنار جاده ای، حمله به کارمندان دولتی و گروگانگیری می پردازند.

مطالب مرتبط