از دیگر رسانه ها: ناتو در جستجوی راه تدارکاتی جدید

انبار تدارکاتی ناتو در پیشاور پس از حمله
Image caption در دو روز گذشته شورشیان مسلح دوبار به انبارهای تدارکاتی ناتو در پیشاور حمله کردند

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در شماره روز سه شنبه نهم دسامبر، مشکلات ناتو برای تامین سوخت مورد نیاز نیروهایش به افغانستان را بررسی کرده است.

گاردین نوشته است که کشورهای عضو ناتو به شدت در جستجوی مسیرهای جدیدی است تا بتواند سوخت ودیگر وسایل مورد نیاز نیروهایش در افغانستان را تامین کند که مسیر جدید ممکن است حتی از کشورهای بلاروس و اوکراین نیز عبور کند.

این روزنامه نوشته است که چهار حمله به انبارهای تدارکاتی نیرو های ناتو و آمریکا در پاکستان که دو مورد آن در دو روز گذشته انجام شد، پیمان آتلانتیک شمالی _ناتو _ را شدیدا نیازمند آن کرده است تا به دنبال یافتن راه جدیدی شود که از جمهوری های پیشین شوروی که در همسایگی افغانستان قرار دارند می گذرد.

به نوشته گاردین، ناتو در حال گفتگو با ترکمنستان، ازیکستان و تاجیکستان است تا آنها را متقاعد سازد که اجازه دهند نیازمندی های نیروهای ناتو به شمول سوخت، از طریق این کشورها وارد افغانستان شود.

این مذاکرات که به نوشته گاردین به زودی منتج به توافقاتی خواهد شد، پس از آن صورت می گیرد که ناتو، توافقنامه ای را با مسکو امضا کرد که براساس آن ناتو می تواند تجهیزات غیر تسلیحاتی مورد نیاز نیروهایش را از مسیر روسیه به افغانستان انتقال دهد. این توافقات همچنین زمینه انتقال مواد سوخت برای نیروهای ناتو از پالایشگاه های نفت در آذربایجان و ترکمنستان فراهم خواهد کرد.

درحال حاضر سوخت نیروهای ناتو در افغانستان از طریق پاکستان منتقل می شود.

روزنامه گاردین به نقل از مقامات ناتو نوشته است که این سازمان با اوکراین و بلاروس نیز در حال گفتگو است تا از راه های زمینی این کشورها، برای انتقال وسایل مورد نیاز نیروهای ناتو در افغانستان استفاده کنند.

گاردین نوشته است توافق ناتو با این کشور ها می تواند از خطرات حمله شورشیان در مسیر پاکستان و هجوم دزدان دریایی در خلیج عدن جلوگیری کند.

روزنامه گاردین با اشاره به حملات شورشیان به انبار های تدارکاتی ناتو نوشته است، مقامات حمله روز یکشنبه در پیشاور پاکستان را کم اهمیت خواندند، اما تحلیلگران مستقل این حمله را که در آن حدود صد جنگجو بیشتر از صد لاری (کامیون) را آتش زدند، بسیار منظم و برنامه ریزی شده توصیف کردند.

روزنامه گاردین همچنین نوشته است که در حال حاضر تهیه مواد خوراکی، سوخت و دیگر وسایل مورد نیاز ناتو درافغانستان را تاجران و پیمان کاران محلی پشتون به عهده دارند، از این رو حمله به کاروانهای تدارکاتی ناتو، احتمال واکنش شدید این تاجران محلی را نیز به وجود آورده است.

نیروهای ناتو مستقر درافغانستان تجهیزات نظامی را از راه های هوایی و با استفاده از فرودگاه بگرام در کابل و فرودگاه قندهار تامین می کنند.

گاردین در اخیر از مقامات بریتانیایی نقل کرده که حتی با باز شدن راه های جدید در شمال، حمله به رکاروانهای ناتو درجنوب افغانستان، استراتژی حمل و نقل هوایی ناتو را که همین حالا هم در وضعیتی خوبی قرار ندارد، بدتر خواهد ساخت.

مطالب مرتبط