تلفات پلیس افغان در "بمباران اشتباهی" نیروهای ائتلاف

Image caption پیش از این نیز تلفات نیروهای امنیتی افغان در اثر حملات هوایی نیروهای ائتلاف در افغانستان گزارش شده بود

در یک حمله هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در ولایت زابل در جنوب افغانستان، هفت نفر از ماموران پلیس کشته شده و دست کم ده پلیس دیگر زخمی شده اند.

مقامات افغان می گویند این حادثه در اثر یک حمله اشتباهی نیروهای ائتلاف روی داده و گفته اند که در مورد چگونگی وقوع آن تحقیق می کنند.

جیلانی فراهی، رئیس امنیت ولایت زابل می گوید نیروهای ائتلاف در این حمله، اشتباها ساختمان ماموریت پلیس را در شهر قلات هدف قرار دادند.

به گفته آقای فراهی این حمله زمانی صورت گرفت که نیروهای ائتلاف در روستایی در نزدیکی این ساختمان مشغول اجرای عملیاتی بودند و مورد حمله موشکی قرار گرفتند.

آقای فراهی می گوید نیروهای ائتلاف خواستار حمایت هوایی شدند اما نیروهای کمکی هوایی، به جای افراد طالبان، ساختمان ماموریت پلیس را بمباران کردند.

نیروهای ائتلاف با پخش یک اعلامیه وقوع حادثه را تایید کرده و نسبت به آن ابراز تاسف کرده اند.

به گفته این نیروها، در این عملیات که به منظور از بین بردن یک فرمانده طالبان راه اندازی شده بود، شش پلیس و یکی از ساکنان محل کشته شده و سیزده پلیس دیگر زخمی شده اند.

در این اعلامیه آمده است که فرمانده طالبان که این عملیات برای دستگیری او راه اندازی شده بود نیز کشته شده و یک تن دیگر به ظن رابطه با این فرمانده بازداشت شده است.

نیروهای ائتلاف می گویند برای روشن شدن جزییات این حادثه، هیات مشترکی از نیروهای امنیتی افغان و ائتلاف در این مورد تحقیق می کنند.

این نخستین باری نیست که نیروهای ائتلاف به نیروهای افغان آسیب می رساند، پیش از این نیز مواردی از تلفات نیروهای افغان در اثر حملات اشتباهی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا گزارش شده بود.

از سوی دیگر مقامات در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان می گویند که در یک حمله طالبان به یک پاسگاه پلیس در ولسوالی جانی خیل، سه پلیس کشته شده و سه تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته عزیز احمد وردک، فرمانده پلیس پکتیا، در نبردی که پس از این حمله صورت گرفت، یک طالب نیز کشته شد که نیروهای افغان جسدش را از میدان نبرد به دست آورده اند.

مطالب مرتبط