شمار نظامیان آمریکا در افغانستان افزایش می یابد

گیتس و ژنرال کیرمان
Image caption گیتس با بخشی از تقاضای فرمانده آیساف برای اعزام نفرات بیشتر به افغانستان موافقت کرده است

آمریکا در صدد افزایش حضور نظامی این کشور در افغانستان و تلاش بیشتر در بهبود آموزش نیروهای افغان است.

روز چهارشنبه، 11 دسامبر (21 آذر)، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که از افغانستان دیدن می کند، گفت که ایالات متحده در نظر دارد واحدهایی متشکل از دست کم هفت هزار نفر دیگر از نظامیان این کشور را به افغانستان اعزام کند و تلاش بیشتری برای مقابله با شورشیان مخالف دولت افغانستان صورت دهد.

آقای گیتس، که از پایگاه نیروهای ناتو در قندهار، در جنوب افغانستان، دیدن می کرد گفت که می کوشد تقاضای ژنرال دیوید مک کرمان، فرمانده نیروهای یاری به امنیت افغانستان - آیساف - را بر آورده سازد..

وی در عین حال افزود که هدف دیگر ایالات متحده تلاش بیشتر برای آموزش نیروهای پلیس و ارتش ملی افغانستان به منظور بر عهده گرفتن نقش موثرتری در استقرار امنیت در این کشور است.

شمار نظامیان ائتلاف بین المللی در افغانستان در حال حاضر به حدود شصت و پنج هزار نفر می رسد که حدود سی و یک هزار تن از آنان از نفرات ارتش آمریکا هستند.

Image caption بهبود آموزش نیروهای افغان نیز از هدفهای آمریکاست

به گفته کارشناسان، احتمالا نیروهای کمکی اعزامی ایالات متحده به افغانستان شامل دو تیپ رزمی، هرکدام با حدود سه هزار و پانصد نفر خواهد بود.

گفته می شود ژنرال مک کرمان خواستار اعزام نفرات بیشتر، همراه با واحدهای پشتیبانی شده و تقویت نظامی آمریکا در افغانستان را برای مقابله موثر با شورشیان ضروری دانسته و گفته است که سال 2009 سالی حساس در برقراری امنیت در افغانستان است.

آقای گیتس در ماه سپتامبر به نمایندگان کنگره آمریکا گفت که لازم است تا قبل از بهار سال آینده، نیروهای بیشتری برای کمک به عملیات علیه شورشیان افغان به آن کشور اعزام شود.

دوره ریاست جمهوری جورج بوش روز 20 ژانویه سال آینده خاتمه می یابد و باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب، زمام امور ایالات متحده را در دست خواهد گرفت.

آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود بر لزوم تقویت حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان سخن گفت و توانسته است موافقت رابرت گیتس را برای باقی ماندن در سمت وزارت دفاع در دولت خود کسب کند.

مطالب مرتبط