تلاش افغانستان برای مبارزه با کمبود غذا

گندم- افغانستان
Image caption افغانستان سالانه به شش میلیون تن مواد غذایی نیاز دارد که چهار میلیون آن از راه تولیدات داخلی تامین می شود

حکومت افغانستان می گوید برای مبارزه با گرسنگی در این کشور نزدیک به دو صد هزار تن گندم به نیازمندان کمک می کند.

مقامات دولتی می گویند تا کنون دهها هزار تن گندم را از خارج وارد کرده و آماده است در ماه های زمستان، گندم لازم را به صورت کمک در اختیار نیازمندان قرار دهد.

این در حالی است که نگرانی ها در مورد کمبود مواد غذایی در فصل زمستان در افغانستان افزایش یافته و حکومت این کشور برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم با مشکلات فراوانی روبرو است.

مقامهای دولت افغانستان می گویند این کشور برای مبارزه با گرسنگی در زمستان امسال به دو میلیون تن گندم نیاز دارد. این مقامها می گویند بر اساس برنامه ای که روی دست گرفته اند خواهند توانست یک دهم گندم مورد نیاز را از طریق خرید از خارج کشور تامین کنند.

مقامات می گویند از جمله ۴۰۰ میلیون دلاری که برای تهیه مواد خوراکی از جامعه جهانی در خواست کرده اند، نزدیک به صد میلیون آن به حکومت افغانستان تا اکنون پرداخت شده است. اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می گوید قرار است ۲۰۰ هزار تن گندم از آمریکا وارد این کشور شود. عبدالمتین ادراک، رئیس این اداره می گوید بخش عمده گندمی که قرار است در زمستان امسال توزیع شود به صورت رایگان به نیازمندان توزیع خواهد شد.

آقای ادراک گفت: "دولت پاکستان بیش از ۵۰ هزار تن مواد خوراکی را به ما نداد و در کشورهای دیگر منطقه هم مشکلاتی داشتیم در مورد خریداری مواد خوراکی."

او افزود: "پنجاه هزار تنی را که از خارج وارد کرده ایم در ولایات به مردم توزیع می کنیم. ۳۴ هزار تن دیگر را سازمان غذایی جهان در افغانستان برای زنان بیوه، افراد معلول و کسانی که با خطر قحطی مواجهند توزیع می کند. جمعاً ما ۱۶۶ هزار تن مواد خوراکی را در افغانستان توزیع می کنیم.:

آقای ادراک می گوید علاوه بر آن دهها هزار تن گندم دیگر از سوی وزارت توسعه روستایی افغانستان در بدل کار برای مردم توزیع می شود. حکومت افغانستان می گوید این برنامه ها می تواند در زمستان تا اندازه ای مشکلات مردم را حل کند، اما مقامات می گویند افغانستان سالانه به شش میلیون تن مواد غذایی نیاز دارد که چهار میلیون آن از راه تولیدات داخلی تامین می شود و دولت باید دو میلیون تن مواد غذایی دیگر را از خارج وارد این کشور کند.

سازمان غذایی جهان، کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز برنامه هایی را برای مبارزه با کمبود مواد خوراکی در افغانستان روی دست گرفته اند.

مطالب مرتبط