تمدید کمکهای تدارکاتی ژاپن به افغانستان

پارلمان ژاپن با تمدید ماموریت نیروی دریایی این کشور برای کمک به نیروهای ائتلاف در افغانستان موافقت کرده است.

این موضوع از نکات بسیار جنجال برانگیز در ژاپن بوده است.

زمان ماموریت کنونی ژاپن در ژانویه به پایان می رسد. کمک ژاپن حمایت از عملیات سوخت رسانی و پشتیبانی از نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

تمدید این ماموریت در اواخر سال قبل میلادی باعث مشکلاتی شد.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برای عملیات خود در افغانستان به کمکهای تدارکاتی کشورهایی مانند ژاپن نیاز دارند.

ژاپن در افغانستان سرباز ندارد، اما این کشور کمکهای مالی برای بازسازی در اختیار افغانستان قرار داده است و به نیروهای ائتلاف در افغانستان کمک تدارکاتی می کند

این تحول در حالی صورت گرفته است که آمریکا در صدد افزایش حضور نظامی این کشور در افغانستان و تلاش بیشتر در بهبود آموزش نیروهای افغان است.

روز چهارشنبه، 11 دسامبر (21 آذر)، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که از افغانستان دیدن می کرد، گفت که ایالات متحده در نظر دارد واحدهایی متشکل از دست کم هفت هزار نفر دیگر از نظامیان این کشور را به افغانستان اعزام کند و تلاش بیشتری برای مقابله با شورشیان مخالف دولت افغانستان صورت دهد.

آقای گیتس، که از پایگاه نیروهای ناتو در قندهار، در جنوب افغانستان، دیدن می کرد گفت که می کوشد تقاضای ژنرال دیوید مک کرمان، فرمانده نیروهای یاری به امنیت افغانستان - آیساف - را بر آورده سازد..

شمار نظامیان ائتلاف بین المللی در افغانستان در حال حاضر به حدود شصت و پنج هزار نفر می رسد که حدود سی و یک هزار تن از آنان از نفرات ارتش آمریکا هستند.

مطالب مرتبط