11:25 گرينويچ - شنبه 13 دسامبر 2008 - 23 آذر 1387

نخست وزیر بریتانیا وارد افغانستان شد

گوردون براون و حامد کرزی

ممکن است مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان در دیدار آقای براون با مقامات افغان مطرح شود

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در سفری به افغانستان وارد هلمند شده و با سربازان بریتانیایی و مقامات این ولایت در جنوب افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

نخست وزیر بریتانیا پس از دیدار با سربازان کشورش در ولایت آشوب زده هلمند، با گلاب منگل، والی هلمند در باره تامین امنیت و مبارزه با مواد مخدر در این ولایت گفتگو کرد.

این در حالی است که روز گذشته (۲۲ قوس/آذر) چهار تفنگدار دریایی ارتش بریتانیا در دو حمله جداگانه شورشیان در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان کشته شدند.

گفتگو با داوود ناجی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

حدود دو هفته پیش دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا از احتمال اعزام نیروی بیشت به افغانستان سخن گفته بود.

آقای میلیبند گفته بود اگر باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از بریتانیا بخواهد تا نیروهای بیشتری به افغانستان اعزام کند، مقامات بریتانیایی این درخواست را با جدیت بررسی خواهند کرد.

بریتانیا پس از آمریکا بیشترین تعداد نیروی نظامی را در چارچوب نیروهای بین المللی در افغانستان دارد و شمار بیشتر این نیروها در ولایت آشوب زده هلمند مستقرند.

نیروهای این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی وارد افغانستان شدند و به نبرد با گروههای شورشی و القاعده آغاز کردند. اما در چند سال گذشته هلمند، محل استقرار نیروهای بریتانیایی پیوسته دستخوش نا آرامی بوده و بیشترین مقدار مواد مخدر نیز در همین ولایت تولید می شود.

هرچند به باور شماری از ساکنان ولایت آشوب زده هلمند حضور نیروهای بریتانیایی در این ولایت در مقابله با طالبان موثر بوده، اما هنوز هم ماموریت نیروهای بریتانیایی در این ولایت با دشواری هایی روبروست.

بریتانیا همچنین از کمک کنندگان عمده افغانستان است. این کشور تا حال صدها میلیون دلار را برای بازسازی افغانستان کمک کرده است.

آقای براون احتمالاً در گفتگوهای خود با مقامهای دولت افغانستان در مورد ادامه کمکهای بریتانیا به افغانستان هم صحبت کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.