نشریات کابل: شنبه ۲۳ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مبارزه با تروریسم در افغانستان و همکاری کابل و اسلام آباد در این مبارزه را بررسی کرده اند.

روزنامه دولتی انیس سال ۲۰۰۹ میلادی را از لحاظ امنیتی و مبارزه با تروریسم در افغانستان،"سال حساس و مهم" دانسته است.

اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به افغانستان، توسعه برنامه های آموزشی ارتش و پلیس این کشور به حمایت کشورهای غربی و تلاشهای دولت افغانستان برای گشودن باب گفتگو با مخالفان، از موضوعاتی است که انیس برای تامین ثبات در این کشور مهم دانسته است.

ضمناً نویسنده انیس از نیروهای بین المللی در افغانستان خواسته است که مراکز مهم القاعده را در محور عملیات های خود قرار دهند و از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند. روزنامه دولتی اصلاح با توجه به گفتگوی روسای جمهوری افغانستان و پاکستان، تاکید کرده که مبارزه موثر با تروریسم نیازمند همکاری بیشتر کابل و اسلام آباد است.

حامد کرزی و آصف علی زرداری هفته گذشته در ترکیه باهم دیدار کردند و بر مبارزه مشترک علیه تروریسم تاکید کردند.

به نوشته اصلاح، تروریستان در داخل خاک پاکستان "پناهگاه" دارند و حملات خود از آن جا در داخل افغانستان سازماندهی می کنند. روزنامه این موضوع را عامل تیرگی روابط دو کشور در دهه اخیر دانسته است.

نویسنده اصلاح افزوده که ریشه کن کردن تروریسم و نابودی مراکز آن با "همکاری صادقانه و همه جانبه" اسلام آباد امکان پذیر است.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که برخی مقامات دولتی افغانستان خواهان خروج نیروهای بین المللی از این کشور اند. اما روزنامه از مقام خاصی در این مورد نام نبرده است.

به باور این روزنامه، این مقامها با خروج نیروهای بین المللی می خواهند حمایت مردم را با جلب کنند و به حاکمیت خود در کشور ادامه دهند.

آرمان ملی تاکید کرده است که تا زمانی که نیروهای مسلح افغانستان توان دفاع از کشور را به دست نیاورده اند، مردم به حضور نیروهای خارجی نیازمندند. نویسنده همچنین نوشته که "گروه حاکم نباید با غرضهای شخصی مردم را نسبت به نیروهای بین المللی بدبین سازند."

روزنامه هشت صبح با توجه به شصمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، انتقاد کرده که "عدالت انتقالی" - که آغاز آن سه سال پیش در افغانستان اعلام شده بود - تا حال به اجرا گذشته نشده است.

روزنامه با لحن طنزآمیزی نوشته که عدالت انتقالی در افغانستان با عفو افراد متهم به نقض حقوق بشر، به "عدالت مرحوم (مرده)" تبدیل شده است.

به باور نویسنده هشت صبح، دولت افغانستان با وجود "فساد، سوء اداره و بی کفایتی"، توان اجرای عدالت و مجازات ناقضان حقوق بشر را ندارد.

مطالب مرتبط