فراز و فرود روابط بریتانیا-افغانستان در دو سال اخیر

حامد کرزی و دیوید میلی بند
Image caption پیش از سفر آقای بروان به افغانستان، دیوید میلیبند، وزیر خارجه این کشور نیز به افغانستان رفته بود.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در سفری به افغانستان وارد هلمند شده و با سربازان بریتانیایی و مقامات این ولایت در جنوب افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

بریتانیا حدود هشت هزار سرباز در افغانستان دارد که این نیروها عمدتا در ولایت ناآرام هلمند در جنوب این کشور مستقرند و این کشور از کمک کنندگان عمده به افغانستان است.

پس از آمریکا، بریتانیا بیشترین کمکهای نظامی و اقتصادی را دراختیار افغانستان قرار داده است. از سال 2001 تاحالا حدود 130 سرباز بریتانیایی در نبرد با مخالفان مسلح دولت افغانستان کشته شده اند. اما در چند سال گذشته هلمند محل استقرار نیروهای بریتانیایی پیوسته دستخوش ناارمی ها بوده و بیشترین مقدار مواد مخدر نیز دراین ولایت تولید می شود.

هرچند به باور شماری از ساکنان ولایت هلمند حضور نیروهای بریتانیایی در این ولایت در مقابله با طالبان موثر بوده اما هنوز هم ماموریت نیروهای بریتانیایی در هلمند با دشواری هایی روبرو است.

از سوی دیگر شماری از تحلیل گران افغان به این باور اند که روابط سیاسی میان کابل و لندن در حدود دوسال گذشته فراز و فرودهای را تجربه کرده است.

توافق صلح میان بریتانیا و طالبان در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند درسال 2006 که سربازان بریتانیایی آن را توافق با بزرگان قبایل دراین ولایت خواندند، سبب شد تا مقامات دولت افغانستان از سیاست های بریتانیا در هلمند انتقاد کنند.

به باور مقامات نظامی افغان این اقدام بریتانیا سبب شد که موسی قلعه به مرکز فرماندهی جنگجویان وابسته به القاعده بدل شود.

سال گذشته افغانستان دو دیپلومات بریتانیایی را که گفته شد درحال مذاکره مخفیانه با طالبان بودند، اخراج کرد. و به دنبال آن افغانستان انتصاب پدی اشداون دیپلومات بریتانیایی را به عنوان فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به افغانستان، نپذیرفت.

بسیاری از کارشناسان مسایل سیاسی درافغانستان می گویند بریتانیا یکی از طرفداران مذاکره با طالبان است. اخیرا مارک کارلتون، یکی از ژنرالهای ارشد نیروهای هوایی بریتانیا درافغانستان گفت احتمالا برای پایان دادن به خشونت ها دراین کشور، نیاز است با تندروان اسلام گرا معامله شود. اظهاراتی که از سوی شماری حلقات سیاسی افغانی، امتیاز دادن به مخالفان مسلح دولت افغانستان تلقی شد.

با همه اینها، بریتانیا یکی از متحدان کلیدی آمریکا در نبرد با تروریسم است و تعهدات بریتانیا برای کمک به ارتش افغانستان و مقابله با جنگجویان وابسته به گروههای طالبان والقاعده هم برای افغانستان وهم برای متحدان بین المللی اش مهم بوده است.

بریتانیا همچنین نقش اصلی را در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به عهده دارد.

مطالب مرتبط