اجلاس کشورهای همسایه افغانستان در پاریس

مقام های فرانسوی تائید کرده اند که قرار است 14 دسامبر اجلاسی با موضوع "افغانستان و نقش همسایگان آن" در پاریس برگزار شود.

در این اجلاس همسایگان افغانستان به علاوه هند، پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشور های اروپایی فعال در افغانستان از جمله فرانسه بعنوان رئیس اتحادیه اروپا و آلمان شرکت خواهند کرد.

آلمان در زمانی که ریاست گروه هشت را به عهده داشت نظریه همکاری منطقه ای را در مورد افغانستان مطرح کرده بود.

آنگونه که مقام های فرانسوی می گویند در ضیافت پایانی این اجلاس، عربستان سعودی، امارات متحده عربی دبیر کل ناتو و چند کشور دیگر از جمله کانادا و جاپان (ژاپن) نیز حضور خواهند یافت.

اریک چارلیز سخنگو و مشاور وزیر خارجه فرانسه به بی بی سی گفت هدف از برگزاری این اجلاس این است که "شکل و نحوه همکاری افغانستان با همسایگان آن در بعد منطقه ای مشخص شود."

آقای چارلز در پاسخ به این سئوال که آیا این بار مکانیزم مشخصی که بتواند در این باره مفید واقع شود وجود دارد یا خیر، گفت: "ما مکانیسم مشخصی نداریم که ارایه کنیم. ما معتقدیم که بحث میان بازیگران اصلی منطقه و مباحثات آزاد بین افغانستان و همسایه های آن در باره این مسایل بسیار مهم است، مهم نیست اگر این مذاکرات ثبات را بصورت فوری برقرار نسازد، مهم این است که در این اجلاس با بعد منطقه ای مساله سر و کار داریم."

هنوز مشخص نیست که این اجلاس توافق خاصی را به دنبال خواهد داشت یانه، اما آنچه مشخص است این است که کشور های غربی اخیرا بر نقش کشور های منطقه در تامین ثبات درافغانستان اهمیت بیشتری قایل شده اند.

کای آیده، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان هم به بخش جهانی بی بی سی گفت که اخیرا نشستی در کابل با حضور سازمان ملل، پاکستان و ایران درباره مبارزه با مواد مخدر برگزار شد که امیدوار است شاهد نتایج آن در آینده باشد.

آقای آیده گفت که در قضیه افغانستان، باید اختلاف ایران و غرب کنار گذاشته شود و بیشتر از کمک ایران استفاده کرد.

آقای آیده وظیفه هماهنگی کمک های جامعه جهانی به افغانستان را به عهده دارد و ماموریت خود را از اوایل سال جاری خورشیدی (اواخر ماه مارس) در افغانستان آغاز کرده است.

او گفت که اختلاف ایران و غرب بر سر مساله اتمی تلاشهای جامعه جهانی در افغانستان را تحت تاثیر قرار داده و تاکید کرد این اختلافات "کار ما را برای تشویق ایران به کمک به تلاشهای همه جانبه ما در افغانستان با مشکل مواجه کرده است."

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، مسائل مشترکی میان ایران و افغانستان وجود دارد که می توان با تکیه بر آنها ایران را تشویق به همکاری بیشتر در امور افغانستان کرد.

آقای آیده گفت که مساله حدود یک میلیون و 500 هزار جوان ایرانی که معتاد به مواد مخدر هستند، مهاجران افغان و همکاری اقتصادی ایران و افغانستان موضوعاتی مشترکی مهمی است که می توان درباره آن از همکاری ایران استفاده کرد.

چندی پیش نیز مقاله ای از پدی اشداون یکی از سیاستمداران کهنه کار بریتانیایی منتشر شد که در آن تاکید شده بود حل بحران افغانستان بدون همکاری کشور های منطقه دشوار خواهد بود.

اقای اشداون قرار بود به عنوان فرستاده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گماشته شود، اما افغانستان با عهده داری اشداون دراین سمت مخالفت کرد و درنهایت آقای آیده به این ماموریت اعزام شد.