مرگ چهار سرباز ارتش بریتانیا در افغانستان

سربازان بریتانیایی
Image caption از سال 2001 تا کنون، 132 سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند

چهار تفنگدار دریایی ارتش بریتانیا در دو حمله جداگانه در ولایت هلمند در افغانستان کشته شده اند.

یکی از این نظامیان، در خودروی زرهی اش در در اثر انفجار بمب کشته شد.

در انفجار انتحاری دیگری در همین ناحیه که به سنگین موسوم است، سه نظامی دیگر بریتانیایی نیز جان خود را از دست دادند.

مقام های افغان خبر داده اند که در تازه ترین خشونت ها در ولایت وردک هم دست کم هشت غیرنظامی کشته و پانزده تن دیگر از جمله پنج کودک زخمی شده اند.

محمد حلیم فدایی، والی میدان وردک، در جنوب غرب کابل، پایتخت، به بی بی سی گفته است در تبادل آتش میان نیروهای خارجی و طالبان در ولسوالی سید آباد سه غیرنظامی کشته شده و ده تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای فدایی می گوید این درگیری ظهر امروز (جمعه 12 دسامبر) روی داد. او می گوید طالبان در یک محل مسکونی به روی کاروان نیروهای آمریکایی آتش گشودند و سربازان آمریکایی نیز طالبان را به رگبار بستند.

به گفته والی میدان وردک در این حادثه به نیروهای آمریکایی آسیبی نرسید و از تلفات احتمالی افراد وابسته به گروه طالبان نیز اطلاعی در دست نیست.

بر اساس یک خبر دیگر، مقامهای محلی در ولایت قندوز، در شمال افغانستان تایید کرده اند که افراد مسلح ناشناس در این ولایت چهار غیرنظامی را سر بریده اند. این مقامات می گویند دو کودک هم شامل افراد کشته شده هستند.

خبرنگار بی بی سی در قندوز می گوید شب گذشته افراد ناشناس در منطقه ای موسوم به "بندر خان آباد" در شهر قندوز به خانه یکی از ساکنان محل هجوم بردند و چهار عضو خانواده او را سربریدند.

تا حال هویت و انگیزه عاملان کشتار اعضای این خانواده مشخص نشده است.

در یک حادثه دیگر، گروهی موسوم به "سلفیها" ادعا کرده است که در ولسوالی مانوگی ولایت کنر، در شرق افغانستان به کاروان نیروهای خارجی حمله کرده و چند سرباز خارجی را کشته اند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی - ایساف - این حمله را تایید کرده اما خبر کشته شدن سربازان بین المللی را رد کرده اند.

یک سخنگوی این نیروها گفت مواضع جنگجویان وابسته به گروه "سلفیها" را بمباران کردند و چند تن آنان را کشتند. مقامات محلی گفته اند در این حملات یک غیرنظامی کشته و پنج کودک زخمی شدند.

همچنین مقامات در ولایت کنر گفته اند پانزده تن از ماموران پلیس که از سه روز پیش در دره چپرهار از سوی طالبان محاصره شده بودند، با میانجیگری سران قبایل آزاد شده اند.

بر اساس یک خبر دیگر، طالبان ادعا کرده اند که در ولایت خوست سه سرباز نیروهای خارجی را کشته اند، اما نیروهای خارجی مسقر در ولایت خوست این ادعا را رد کرده اند.

گزارش تایمز

روزنامه تایمز چاپ لندن در شماره روز جمعه (12 دسامبر) از تمویل غیر مستقیم طالبان به وسیله ی کشورهای غربی سخن گفته است.

تایمز به قلم گزارشگر خود تام کاگلن از کابل نوشته، فرماندهان طالبان که اجازه می دهند کاروان های حامل تدارکات نظامی راه خود را به آرامی تا پایگاه های ناتو در مناطق جنوبی افغانستان بپیمایند، در قبال حمله نکردن به این کاروان ها مقادیری پول دریافت می کنند.

شرکت های چندین ملیتی طرف قرارداد نیروهای بریتانیایی و دیگر کشورهای غربی مستقر در افغانستان هستند تا مواد سوختی، لوجستیکی و تجهیزات نظامی را که هشتاد درصد آن از راه دریا به پاکستان می رسد، از این کشور تا مراکز فرماندهی این نیروها در جنوب افغانستان برسانند.

به گفته تایمز، پرداخت پول برای طالبان توسط چندین شرکت صادر کننده ی مواد سوختی، شرکت های حمل و نقل و شرکت های امنیتی تائید شده است که بالغ بر میلیون ها پوند می شود.

یکی از صادرکنندگان سوخت که نخواسته نامش فاش شود به گزارشگر تایمز گفته است بر اساس برآورد او، 25 در صد پولی که برای امنیت انتقال مواد تدارکاتی می پردازند، به جیب طالبان می رود.

بر اساس این گزارش، شرکت های خصوصی امنیتی به سختی قادر بوده اند امنیت کاروان ها را تامین کنند اما تکرار حملات طالبان باعث شده است که در چهارده ماه اخیر در برابر عبور هر کاروانی مقداری پول به فرماندهان طالبان پرداخته شود.

گزارش تایمز به حادثه ای در شش ماه پیش در قندهار اشاره می کند که در جریان آن 50 خودرو منهدم شد و هفت تن از رانندگان به دست طالبان سربریده شدند.

گزارشگر تایمز نوشته این تنها طالبان نیستند که از این ناحیه درآمد دارند.به گفته او جنگ سالاران، دزدان، اعضای پلیس و مقامات دولتی نیز قسمتی از پول های اختصاص یافته برای انتقال تدارکات نیروهای غربی در افغانستان را به صورت غیر مستقیم از آن خود می کنند.

مطالب مرتبط