مذاکره نخست وزیر بریتانیا با حامد کرزی

گوردون براون و حامد کرزی
Image caption مبارزه با طالبان و تامین امنیت در افغانستان در دیدار گوردون براون با حامد کرزی مطرح شده است

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در کابل با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار و مذاکره کرده است. هم زمان سه نظامی کانادایی در افغانستان کشته شده اند.

بر اساس گزارش ها، گوردون براون و حامد کرزی راه های شکست شورشیان طالبان را بررسی کرده اند.

در تحولی دیگر، دولت کانادا اعلام کرده است که سه سربازش در افغانستان کشته شده اند. این سربازان در زره پوشی در استان جنوبی قندهار در حال گشت بودند که در اثر انفجار یک بمب کنار جادی جان خود را از دست دادند. گوردون براون روز شنبه (13 دسامبر) در یک کنفرانس خبری مشترک در کابل، بر مبارزه با شورشیان تاکید کرد.

او سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی و توسعه اجتماعی را برای شکست طالبان لازم دانست و گفت، شواهد این امر را شخصا در موسی قلعه- در ولایت هلمند دیده است.

گوردون براون می گوید او همچنین با حامد کرزی درباره مبارزه با فساد اداری و مالی گفتگوهایی داشته و حاضر است در اینباره به دولت افغانستان کمک کند.

یکی دیگر از موارد گفتگوی دو طرف، ناآرامی ها در مرز افغانستان و پاکستان بوده است. گوردون براون تاکید کرد که این موضوع را با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، مطرح خواهد کرد.

وی همچنین متعهد شده است که 10 میلیون دلار برای اطمینان از "آزاد و منصفانه" بودن انتخابات سال آینده افغانستان در نظر بگیرد.

گوردون براون پیش از ورود به کابل به ولایت هلمند در جنوب افغانستان سفر کرده بود.

او نسبت به چهار نظامی بریتانیایی که روز جمعه (12 دسامبر) در دو حمله جداگانه در هلمند کشته شده بودند، ادای احترام کرده است.

در یکی از آن حملات، یک پسر جوان 13 ساله دست به عملیات انتحاری زد. گوردون براون این شگرد شورشیان را به شدت محکوم کرده است.

از سال 2001 تا کنون، حداقل 132 نظامی بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند.

هم اکنون، تلفات نیروهای کانادایی در افغانستان نیز به بیش از 100 نفر رسیده است.

مطالب مرتبط