نشریات کابل: یکشنبه ۲۴ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی سفر گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به افغانستان پرداخته اند.

آقای براون روز گذشته (۲۳ قوس/آذر) وارد افغانستان شد و با سرباز کشور خود در هلمند و مقامات افغان در هلمند و کابل دیدار کرد.

روزنامه های دولتی گزارش دیدار آقای براون با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را در صفحات نخست خود همراه با عکسهایی از ملاقات و نشست خبری دو رهبر در کابل چاپ کرده اند.

روزنامه های انیس، اصلاح و هیواد این جمله نخست وزیر بریتانیا را با خط درشت در عنوان خبر نخست خود نوشته اند: "ما نمی گذاریم که تروریستان روند دموکراسی را در افغانستان برهم بزنند."

روزنامه انیس همچنین بخشی از سخنان آقای کرزی مبنی بر نیازمندی افغانستان به نیروهای بین المللی برای تامین امنیت مرزهای این کشور را مهم دیده است. انیس این موضوع را به نقل از رئیس جمهوری افغانستان با خط درشتی نوشته است.

روزنامه پیمان نوشته است که کشته شدن چهار سرباز بریتانیایی در هلمند در آستانه سفر آقای براون به افغانستان، لحن تند انتقادهای مقامهای افغان را در مورد سیاستهای بریتانیا تحت تاثیر قرار داد.

به نوشته پیمان، مقامهای دولت افغانستان "از دیر زمانی" سیاستهای بریتانیا را در افغانستان "دوپهلو، مشکوک و در تناقض با عملیات نیروهای بین المللی در مبارزه با تروریسم" دانسته اند. روزنامه افزوده که رهبران دو کشور در نشست خبری خود "به حد کافی کوشیدند مناسبات خود را دوستانه جلوه دهند."

پیمان همچنین این پرسش را مطرح کرده که آیا نیروهای بریتانیایی از ولایت جنوبی هلمند بیرون می شوند. به باور نویسنده، دولت افغانستان دیگر حضور بریتانیاییها را در هلمند به نفع خود نمی داند، ولی بریتانیاییها به دلیل این که سرمایه های کلانی که در این ولایت مصرف کرده، آن را "به آسانی از دست نخواهد داد."

روزنامه افغانستان ولایت هلمند جایی که نزدیک به هشت هزار سرباز بریتانیایی در آن مستقرند، را از مناطقی دانسته که ظرف چند سال اخیر به "پایگاه طالبان" تبدیل شده است.

به نوشته روزنامه، "حضور قدرتمند طالبان" در هلمند باعث شده که بیشترین مقدار مواد مخدر در این ولایت تولید شود و از عمده ترین منابع درآمد مالی این گروه باشد.

روزنامه همچنین ابراز نگرانی کرده که میدان جنگ در افغانستان توسعه می یابد و طالبان از "ضعف دولت و عدم هماهنگی میان نیروهای دولتی و بین المللی استفاده می کنند".

همچنین روزنامه هشت صبح به این باور است که بخش "اعظم" ولایت هلمند تحت کنترل گروه طالبان است و این ولایت به تنهایی بیشتر از ۶۰ درصد مواد مخدر افغانستان را تولید می کند.

روزنامه نوشته است که بدتر شدن وضعیت امنیتی و افزایش تولید مواد مخدر در هلمند "ناشی از سهل انگاری نیروهای بریتانیایی و برخی معاملات این کشور با طالبان است".

مطالب مرتبط