انتقاد از 'عدم هماهنگی' نیروهای افغان و خارجی

سرباز افغان و بریتانیایی در افغانستان
Image caption از عدم هماهنگی در اجرای عملیات نظامی در افغانستان بارها انتقاد شده است

وزارت دفاع افغانستان، نظامیان ناتو مستقر در این کشور را به "سهل انگاری" در جریان یک عملیات نظامی در غرب این کشور متهم کرده که در جریان آن، سیزده تن از نیروهای امنیتی افغان از سوی طالبان کشته شدند.

مقامات این وزارت می گویند، نیروهای ناتو به درخواست سربازان افغان به اجرای عملیات هوایی در ولایت بادغیس توجهی نشان ندادند و در نتیجه شدت حملات طالبان، تلفات سنگینی به نیروهای افغان وارد آمد.

حادثه ای که وزارت دفاع افغانستان از آن سخن می گوید سه هفته پیش اتفاق افتاد، زمانی که درگیری سختی میان نیروهای افغان و جنگجویان طالبان در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان به وقوع پیوست.

در این درگیری، بیش از بیست سرباز افغان زخمی شدند و گفته شد که شمار دیگری نیز به اسارت طالبان در آمدند.

انتقاد متقابل

ژنرال محمد نعیم نوری، معاون وزارت دفاع افغانستان به نمایندگان مجلس گفت که نیروهای افغان، حتی قبل از آغاز درگیری، از نیروهای هوایی آیساف مستقر در بادغیس، درخواست کمک کرده بودند.

با این حال، کمیسیون امور دفاعی و امنیتی مجلس نمایندگان که مقاماتی از وزارت های دفاع و داخله (کشور) را برای ارایه جواب در مورد تلفات سربازان افغان در بادغیس فراخوانده بود، فرماندهان نظامی افغان را به عدم هماهنگی لازم با نیروهای مستقر در بالامرغاب متهم می کنند.

اعضای این کمیسیون می گویند با آنکه مقامات امنیت ملی از وجود شورشیان در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس خبر داده بودند، اماکاروان نیروهای افغان بدون هماهنگی و امکانات لازم به سوی این ولسوالی حرکت کردند.

زلمی مجددی، رییس کمسیون امور امنیتی مجلس نمایندگان می گوید فرماندهانی که مسئولیت انجام عملیات در منطقه را داشتند، تلاش لازم برای هماهنگی میان نیروها انجام نداده اند.

آقای مجددی هشدار داد که اگر نسبت به تلفات سربازان افغان با "بی تفاوتی" برخورد شود، نیروهای نو پای ارتش و پلیس افغانستان به موفقیت های زیادی دست نخواهند یافت.

آنچه که عدم هماهنگی میان نیروهای افغان و خارجی در اجرای عملیات نظامی در افغانستان خوانده می شود، در گذشته نیز انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

آگاهان امور، معتقدند که عدم هماهنگی میان این نیروها، بارها به کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان منجر شده و گاهی نیز سبب شده که نیروهای افغان به اشتباه هدف حملات هوایی و زمینی نیروهای خارجی قرار گیرند.

در همین حال مقامات ناتو همواره بر افزایش هماهنگی میان نیروهای افغان و خارجی، به عنوان یکی از راه های موفقیت در جنگ افغانستان، تاکید کرده اند.

مطالب مرتبط