'تلفات طالبان' در عملیات نظامی در هلمند

نقشه ولایت هلمند
Image caption ولایت هلمند از مناطقی است که شاهد درگیری خونینی میان نیروهای افغان و بین المللی بوده است

عملیات نیروهای افغان و ناتو علیه طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان تلفاتی به جا گذاشته و در مورد تعداد کشته شدگان گزارشهای ضد و نقیضی رسیده است.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت در این عملیات که از دو روز پیش در ولسوالی های نادعلی و ناوه آغاز شده حدود ۴۰ شورشی کشته شدند.

آقای احمدی گفت یک فرمانده مهم طالبان به نام ملا صالح هم در میان کشته شدگان است. به گفته او این فرمانده طالبان رئیس شورای رهبری طالبان در نادعلی بود.

سخنگوی والی هلمند گفت در این نبرد نیروهای ارتش ملی افغانستان و نیروهای بین المللی یاری امنیت - آیساف- که تحت فرماندهی ناتو فعالیت می کنند، شرکت دارند. به گفته او، این عملیات همچنان ادامه دارد.

اما شماری از ساکنان ولسوالیهای نادعلی می گویند در پی عملیات نیروهای بین المللی ۲۷ غیرنظامی کشته شده اند. آنان همچنین مدعی اند که در این عملیات روستاهای آنان هدف بمباران قرار گرفته است و برخی از خانواده ها مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

سخنگوی والی هلمند این ادعاها را "تبلیغات دشمن در حال شکست" عنوان کرد. او گفت: "ما کشته شدن غیرنظامیان در ناوه و نادعلی را مطلقاً رد می کنیم."

در همین حال یک سخنگوی طالبان تلفات افراد وابسته به این گروه در این عملیات را رد کرده است.

قتل یک مقام پلیس در شمال افغانستان

از سوی دیگر مقامهای محلی در ولایت شمالی فاریاب می گویند افراد مسلح ناشناس یک مقام ارشد پلیس را در این ولایت کشته اند.

عبدالستار بارز، معاون والی فاریاب به بی بی سی گفت این افراد شب گذشته نصرالدین مسئول امنیت پلیس این ولایت را در خانه اش به ضرب گلوله کشتند و خود از محل فرار کردند.

آقای بارز گفت تحقیقات در این مورد آغاز شده و تا حال هیچ فردی در ارتباط با این حادثه بازداشت نشده است.

مطالب مرتبط