یونیسف خواهان مجازات ناقضان حقوق کودک در افغانستان شد

سمبول یونیسف
Image caption یونیسف از دولت افغانستان خواهان مجازات کسانی شد که در نقض حقوق کودکان در این کشور دست داشته اند

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از دولت افغانستان خواهان مجازات کسانی شده است که در نقض حقوق کودکان دراین کشور دست دارند.

مسئولان این اداره در مورد استفاده از کودکان در منازعات مسلحانه، تجاوزهای جنسی به کودکان، ادامه حمله به مکاتب و کشته شدن کودکان در حملات هوایی نیروهای خارجی ابراز نگرانی کرده اند.

اخیرا سازمان ملل متحد برای نخستین بار گزارشی را درباره وضعیت کودکان افغان تهیه کرده و آن را به شورای امنیت سازمان ملل متحد سپرده است.

مسئولان اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد می گویند این گزارش در بیشتر از یک سال گذشته تهیه شده است.

بو سپلند معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به افغانستان می گوید این سازمان گروه ویژه ای را برای بررسی وضعیت کودکان و کمک به بهبود وضعیت آنها تشکیل داده است.

آقای سپلند گفت:" ما دو وظیفه داریم و آن این است که به ولایات و روستاهای دور دست سفر کنیم و به کمک محاسن سفیدان و نهادهای دفاع از حقوق کودکان با مخالفان مسلح دولت صحبت کنیم. ما امیدواریم که از این راه بتوانیم میزان خشونت در برابر کودکان و استفاده از اآنان درنبردهای مسلحانه را کاهش دهیم."

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف) از دولت و نهادهای غیردولتی خواسته است در حمایت از کودکان افغان و جلوگیری از نقض حقوق آنها با این اداره کمک کنند. بینگوی کاترین مسئول دفتر یونیسف در کابل گفت:"من از همه نهاد های دولتی و غیر دولتی میخواهم در حمایت از کودکان و جلوگیری از نقض حقوق آنان ما را همکاری کنند. از دولت افغانستان هم می خواهم در مجازات کسانی که حقوق کودکان را نقض می کنند تلاش های جدی به خرچ دهد."

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد می گوید در یک سال گذشته مکاتب افغانستان 230 بار هدف حملات مسلحانه قرار گرفته که در نتیجه آن شمار زیادی از کودکان کشته شده اند.

به گفته مسئولان این اداره شماری دیگر از کودکان افغان نیز در نتیجه حملات هوایی نیروهای خارجی جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط