امتناع کامیونداران پاکستانی از حمل تدارکات ناتو

خودروی زرهی ناتو که به دست پیکارجویان افتاده
Image caption در ماه های اخیر بسیاری از تدارکات به مقصد افغانستان به دست نفرات طالبان در پاکستان افتاده

کامیونداران در شمال غرب پاکستان می گویند به دلیل وخیم تر شدن وضعیت امنیتی، از این به بعد برای نیروهای ناتو در افغانستان کالا و تدارکات حمل نخواهند کرد.

اعلام این موضوع توسط نماینده شرکت های حمل و نقل پس از یک رشته حملات به کامیوندارها توسط نفرات طالبان در گذرگاه خیبر است.

این منطقه به مرز افغانستان منتهی می شود.

در این حملات مهاجمین کامیون ها را آتش زده و یا ضبط می کنند و جان کامیونداران به خطر می افتد.

نیروهای پیمان ناتو در افغانستان به جاده تدارکاتی که از گذرگاه خیبر عبور می کند شدیدا وابسته اند.

دست کم 75 درصد تدارکاتی که از راه زمینی برای نیروهای خارجی مستقر در افغانستان برده می شود از ایالت سرحد شمال غرب پاکستان عبور می کند.

ستونی از کامیون های حامل تدارکات برای نیروهای ناتو که امروز دوشنبه 15 دسامبر پیشاور را ترک کرد توسط ده ها نفر از نیروهای شبه نظامی محافظت می شد و رانندگان این کامیون ها گفتند این آخرین باری است که کالاهای تدارکاتی ناتو را حمل می کنند.

از ماه سپتامبر گذشته، نفرات طالبان در پاکستان چندین بار به این کامیون ها حمله کرده اند و کامیونداران می گویند تا هنگامی که دولت پاکستان وضعیت را تحت کنترل قرار نداده از حمل تدارکات ناتو خودداری خواهند کرد.

سید شعیب حسن، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید این تصمیم احتمالا به نیروهای ائتلافی در پاکستان ضربه ای وارد خواهد کرد.

این نیروها به دلیل افزایش مشکلات در حمل کالا از این مسیر، نیروهای ناتو در صدد پیدا کردن راه دیگری هستند که کالاها را از طرف شمال و از طریق آسیای میانه به افغانستان برسانند.

مطالب مرتبط