'افزایش' خشونت علیه روزنامه نگاران افغان

خبرنگاران افغان
Image caption افغانستان یکی از خطرناک ترین محلات برای روزنامه نگاران توصیف شده است

یک نهاد دفاع از حقوق روزنامه نگاران در افغانستان اعلام کرده است که موارد قتل، شکنجه و آزار روزنامه نگاران در این کشور در سال ۲۰۰۸ نسبت به سال های پیش از آن افزایش داشته است.

صدیق الله توحیدی، مسئول دیده بان رسانه ها در موسسه موسوم به نی می گوید در بیشتر موارد دولت و نهادهای امنیتی افغانستان مسئول این گونه حوادث بوده اند.

آقای توحیدی همچنین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را مقصر می داند که موانعی را در راه تصویب قانون رسانه ها ایجاد کرده است.

پیشتر از این، اتحادیه های دفاع از روزنامه نگاران در افغانستان بارها ابراز نگرانی کرده بودند که خبرنگاران در افغانستان به ویژه در ولایات نا آرام، با تهدید های فراوانی روبرو هستند.

مسئولان این نهادها گفتند روزنامه نگاران با فشارهای در حال افزایش از سوی طالبان و مقامات محلی روبرو هستند که شامل تهدید، بازداشت، و حتی کشتن خبرنگاران می شود.

انجمن آزاد روزنامه نگاران افغانستان امسال با انتشار گزارشی، افغانستان را خطرناکترین محل برای روزنامه نگاری توصیف کرد.

قتل، شکنجه و آزار

قتل عبدالصمد روحانی، گزارشگر بی بی سی به وسیله افراد مسلح ناشناس در هلمند در سال ۲۰۰۸ هرچند واکنش های تندی را در حلقات روزنامه نگاری و روشنفکری افغانستان بر انگیخت ولی این یگانه قتل یک روزنامه نگار در این سال نبود.

آقای توحیدی، می گوید در این سال دست کم چهار خبرنگار افغان کشته و دهها تن دیگر آنها مورد شکنجه و آزار قرار گرفته اند.

آقای توحیدی همچنین می گوید نهادهای دولتی و امنیتی افغانستان نیز حقوق روزنامه نگاران را نقض کرده و در مواردی خبرنگاران را تهدید و شکنجه کرده اند.

مسئول دیده بان رسانه های موسسه نی، به این باور است که در سال های اخیر وضعیت روزنامه نگاران در افغانستان بهبود نیافته و به تناسب افزایش شمار رسانه ها مشکلات آن ها نیز افزایش یافته است.

دولت افغانستان خود را متعهد به دفاع از آزادی بیان می داند و در این خصوص قانون اساسی افغانستان به رسانه های آزاد فرصت داده است تا اطلاعات مورد نیاز جامعه را در اختیار مردم قرار دهند.

ولی برخی نهادهای دفاع از حقوق روزنامه نگاران به این باور هستند که در برخی موارد نهادهای دولتی از ارائه اطلاعات به رسانه ها خود داری می کنند و شماری هم عدم تجربه کافی روزنامه نگاری نوپای افغانستان را، از دلایل مشکلات موجود بر سر راه رسانه ها در این کشور می دانند.

مطالب مرتبط