تعطیل شرکت های امنیتی 'بدون مجوز' در افغانستان

پلیس کابل (عکس از آرشیو)
Image caption عملیات توقف فعالیت شرکت های خصوصی امنیتی از اوایل این هفته آغاز شده است

مقامات پلیس در افغانستان می گویند شماری از شرکت های خصوصی امنیتی را به دلیل نداشتن مجوز، تعطیل کرده اند.

پلیس می گوید، سلاحها و برخی از کارمندان این شرکت ها نیز بازداشت شده اند، عملیات بستن شرکت های امنیتی که بصورت غیر قانونی فعالیت می کنند از آغاز این هفته شروع شده است.

سال گذشته نیز در پی یک عملیات گسترده در شهر کابل، پلیس چندین شرکت خصوصی امنیتی را به دلیل فعالیت های غیرقانونی تعطیل کرد.

مقامات افغان می گویند برخی از موارد ناامنی به وسیله افراد وابسته به این گونه شرکت ها سازمان دهی می شود.

وزارت داخله(کشور) افغانستان در گذشته، برخی از این شرکت ها را به دست داشتن در آدم ربایی ها و دزدی های مسلحانه متهم کرده بود. این شرکت ها به انواع سلاح از جمله راکت، مسلسل های دستی و نارنجک (بمب دستی) مجهز هستند.

'غیرقانونی'

گفته می شود در میان شرکت های امنیتی مسدود شده، برخی شرکت های خارجی نیز شامل هستند اما مقامات افغان از ارائه جزییات در این مورد خودداری می کنند.

علیشاه پکتیاوال، رییس تحقیقات جرایم جنایی پلیس کابل می گوید، به دنبال تعطیل کردن شرکت های غیر قانونی امنیتی مقداری سلاح غیرقانونی نیز به دست پلیس افتاده است.

آقای پکتیاوال از ارائه جزییات در مورد تعداد دقیق شرکت های امنیتی که به تازگی تعطیل شده اند و تعداد کسانی که باز داشت شده اند، خودداری کرد.

دولت افغانستان می گوید از نظر قانونی هیچ شرکت خصوصی امنیتی در افغانستان اجازه فعالیت ندارد و تنها نیروهای رسمی امنیتی از جمله پلیس و ارتش هستند که اجازه حمل سلاح دارند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان سال گذشته اعلام کرد که در نظر است تمامی شرکت های خصوصی امنیتی در این کشور تعطیل شوند اما گفته شد که این یک برنامه درازمدت است و زمانی به شکل سراسری به اجرا درخواهد آمد که نیروهای پلیس از توانایی های لازم برای تامین امنیت برخوردار شوند.

درحال حاضر ده ها شرکت خصوصی امنتی در کابل پایتخت و دیگر شهر های افغانستان وجود دارد که شمار قابل ملاحظه آن را شرکت های خارجی تشکیل می دهد.

این شرکت ها امنیت، دفترهای مربوط به سازمان ملل متحد و دیگر سازمانهای خارجی، هتل ها و رستوران های لوکس، مراکز خرید، بانک های خصوصی را تامین می کنند.

امنیت کارگران ومهندسان جاده سازی در برخی دیگر از پروژهای بزرگ باز سازی در افغانستان نیز عمدتا تو سط شرکت های خصوصی تامین می شود.