نشریات کابل: سه شنبه ۲۶ قوس

سفر جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای یافته است.

آقای بوش روز دوشنبه، ۲۵ قوس/ آذر، به طور غیرمنتظره وارد افغانستان شد و با سربازان آمریکایی مستقر در این کشور و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

روزنامه های دولتی در صفحات نخست خود گزارش های مفصلی از سفر رئیس جمهوری آمریکا و سخنان او در این سفر را همراه با عکسهای از او منتشر کرده اند.

روزنامه اصلاح در عنوان گزارش خود به نقل از آقای بوش نوشته است که افغانستان می تواند بر اداره آینده آمریکا تحت رهبری باراک اوباما به عنوان یک متحد حساب کند.

هیواد دیگر روزنامه دولتی این سخن بوش را مهم دیده که گفته آمریکا اجازه نمی دهد افغانستان بار دیگر به پناهگاه امنی برای تروریسم مبدل شود.

هیواد و همچنین انیس عکسی را چاپ کرده اند که در آن آقای کرزی عالی ترین نشان دولتی افغانستان، (نشان غازی امان الله خان) را به سینه آقای بوش نصب می کند.

انیس در سرمقاله خود با توجه به سخنان جورج بوش در باره مبارزه با تروریسم و برنامه ریزی استراتژی جدید در این مورد، نوشته است که "جهان خطر توسعه تروریسم را درک کرده است".

به باور انیس، توسعه بحران در مناطق قبایلی پاکستان و برخی ولایات افغانستان باعث شده که جامعه جهانی، به ویژه آمریکا و بریتانیا به تغییر شیوه مبارزه با تروریسم بیاندیشند.

روزنامه هشت صبح در صفحه نخست خود در مطلبی با عنوان "بدرقه با کفش و استقبال با مدال"، عکسهایی از بوش را در بغداد و کابل منتشر کرده است.

عکس نخست بوش را در حالی نشان می دهد که در بغداد کفش به سویش پرتاب شده، اما در عکسی دیگر آقای کرزی نشانی را به سینه آقای بوش نصب می کند.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته است که سفر بوش به افغانستان هیچ چیز تازه ای در بر نداشت. این روزنامه همچنین نوشته است در حالی رسانه ها بوش را عامل ناکامی آمریکا در تحقق وعدهای اولیه اش می دانند، کرزی به سینه او مدال می آویزد.

روزنامه ویسا تنها گزارش مختصری از حادثه پرتاب کفش به بوش در بغداد را در صفحه نخست خود منتشر کرده، اما در سرمقاله خود با توجه به سفر گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا به افغانستان بر ضرورت اعتماد میان افغانستان و جامعه جهانی تاکید کرده است.

این روزنامه تاکید کرده که به دلیل این که بریتانیا یکی از متحدان کلیدی آمریکا و افغانستان در مبارزه با شورشیان است، "شک و تردید" در روابط بریتانیا و افغانستان باید به اعتماد و شفافیت بدل شود.

مطالب مرتبط