12:06 گرينويچ - سه شنبه 16 دسامبر 2008 - 26 آذر 1387

گفتگوی تلفنی کرزی با مفتی الازهر

شیخ طنطاوی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرده است که تلاشهای مفتی اعظم الازهر مصر و پادشاه عربستان سعودی برای آغاز گفتگو با طالبان به نتیجه برسد.

بر اساس اعلامیه ای که از سوی دفتر سخنگوی حامد کرزی منتشر شده، آقای کرزی در تماسی تلفنی با شیخ محمد سعید طنطاوی، از موضع او در مورد گفتگو با مخالفان دولت افغانستان ستایش کرده است.

پیش از این آقای کرزی از شیخ طنطاوی و ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی دعوت کرده بود که برای آغاز گفتگو با طالبان میان دولت افغانستان و این گروه میانجیگری کنند.

گفتگو با داود ناجی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


پس از نشستی در عربستان سعودی، که گفته شد در آن نمایندگانی از سوی دولت و گروه طالبان شرکت داشتند، شیخ الازهر مصر، از تلاشها برای آغاز گفتگو میان دولت و طلبان حمایت کرد.

وقتی همه دنیا، خصوصاً بزرگان کشورهای اسلامی به این باورند که مشکلات در افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم حل شود، پس طالبان چه بهانه ای برای رسیدن به هدف شان از طریق ادامه جنگ دارند

رئیس سیاست گذاریها در دفتر کرزی

شیخ طنطاوی از بلندپایه ترین روحانیون مسلمان شمرده می شود و از احترام زیادی در میان مسلمانان برخوردار است.

آقای طنطاوی در این گفتگوی تلفنی گفته است که برای دست یافتن مردم افغانستان به زندگی آرام سهم خود را ادا می کند.

صبغت الله سنجر، رئیس اداره سیاست گذاری ها در دفتر حامد کرزی می گوید شیخ طنطاوی می تواند به تقویت روند گفتگو با مخالفان دولت افغانستان کمک کند. او تاکید می کند که طالبان باید از سخنان آقای طنطاوی پیروی کنند.

آقای سنجر گفت: "وقتی همه دنیا، خصوصاً بزرگان کشورهای اسلامی به این باورند که مشکلات در افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم حل شود، پس طالبان چه بهانه ای برای رسیدن به هدف شان از طریق ادامه جنگ دارند؟"

اما برخی از تحلیلگران می گویند دعوت از مفتی اعظم الازهر مصر برای میانجیگیری میان دولت افغانستان و مخالفان نمی تواند راه را برای گفتگو هموار کند.

طنطاوی مورد اعتماد القاعده نیست و مورد اعتماد طالبان هم نیست. من به این باور نیستم که آقاق طنطاوی نفوذی داشته باشد در میان طالبان و یا این که حرفی که آقای طنطاوی می زند مورد قبول طالبان قرار بگیرد

وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی

وحید مژده کارشناس مسائل سیاسی افغانستان می گوید نفوذ شیخ طنطاوی بر گروه طالبان در حدی نیست که بتواند این گروه را برای آغاز گفتگو با دولت تشویق کند.

آقای مژده گفت: "طنطاوی مورد اعتماد القاعده نیست و مورد اعتماد طالبان هم نیست. من به این باور نیستم که آقاق طنطاوی نفوذی داشته باشد در میان طالبان و یا این که حرفی که آقای طنطاوی می زند مورد قبول طالبان قرار بگیرد."

آقای مژده افزود "من فکر نمی کنم از این حرفها (گفتگوی کرزی با طنطاوی) چیزی دستگیر ما شود، چیزی به عنوان این که قدمی به طرف صلح تلقی شود."

دولت افغانستان می گوید تا حال چند بار از رهبران طالبان دعوت به گفتگو کرده است. دولت افغانستان می گوید طالبان باید خشونت را کنار بگذارند و فعالیتهای خود را در چارچوب قانون اساسی این کشور دنبال کنند. اما طالبان همواره بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان به عنوان پیش شرط مذاکره تاکید کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.