تاکید مجلس نمایندگان افغانستان به برگزاری انتخابات در بهار

انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)
Image caption کمیسیون انتخابات می گوید انتخابات ریاست جمهوری با تاخیر چهار ماهه برگزار می شود

مجلس نمایندگان افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات این کشور مصرانه خواسته است که تاریخی را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور مشخص کند.

مجلس نمایندگان همچنین تاکید کرده که برگزاری انتخابات افغانستان نباید به تاخیر انداخته شود. پیش از این، گمانه زنی هایی مطرح شده بود که به دلیل وضعیت نا مناسب امنیتی، انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با چند ماه تاخیر برگذار خواهد شد.

مجلس نمایندگان افغانستان با انتشار اعلامیه ای تاکید کرده که ادامه کار رییس جمهور، بعد از تاریخ اول جوزا/خرداد سال آینده غیرقانونی است.

پیش از این، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که انتظار می رود انتخابات ریاست جمهوری در خزان سال آینده یعنی با چهار ماه تاخیر برگزار شود.

در همین حال، شماری از نمایندگان مجلس افغانستان می گویند برگزاری انتخابات در افغانستان تا بهار سال آینده، بنا به دلایل مختلف از جمله مشکلات امنیتی، ناممکن است.

ثبت نام رای دهندگان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان یکی دیگر از دلایلی را که سبب تاخیر در برگزاری انتخابات خواهد شد، فرارسیدن زمستان و صعب العبور شدن بسیاری از راه ها در افغانستان می داند که در نتیجه آن دسترسی به مناطق روستایی، برای ثبت نام رای دهندگان و توزیع برگه های رای دهی، با دشواری روبرو خواهد شد.

ثبت نام رای دهندگان در افغانستان، قرار است در چهار مرحله جداگانه اجرا شود که تا حالا دو مرحله از آن تکمیل شده و مقامات می گویند بیش از دو میلیون نفر در آن ثبت نام کرده اند.

ظرف روزهای اخیر مرحله سوم ثبت نام رای دهندگان نیز آغاز شد که ولایاتی را در حوزه شرق و غرب افغانستان پوشش می دهد.

قرار است آخرین مرحله از ثبت نام رای دهندگان در افغانستان در ولایات نا امن این کشور به اجرا درآید.

مطالب مرتبط