بریتانیا سربازان خود را در افغانستان افزایش می دهد

سربازان بریتانیایی در افغانستان

همزمان با کشته شدن یک سرباز بریتانیایی در افغانستان، دولت بریتانیا اعلام کرده که این کشور در نظر دارد سربازان بیشتری به افغانستان اعزام کند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفت که از ماه مارس سال آینده، کشورش سه صد سرباز دیگر به افغانستان می فرستد تا به سایر سربازان مستقر در آنجا بپیوندند.

با اعزام سربازان جدید، تعداد نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان به هشت هزار و سه صد نفر افزایش می یابد.

هم اکنون بیش از پنجاه هزار سرباز خارجی که عمدتا مربوط به کشورهای عضو پیمان ناتو هستند، با هدف مبارزه علیه گروه های شورشی، در افغانستان حضور دارند.

ساعتی پس از آنکه نخست وزیر بریتانیا افزایش سربازان بریتانیایی در افغانستان را اعلام کرد، یک سرباز بریتانیایی در اثر درگیری در جنوب افغانستان کشته شد.

محل و زمان دقیق این درگیری مشخص نشده است. مرگ این سرباز، تعداد سربازان بریتانیایی را که از سال 2001 تا حالا در افغانستان کشته شده اند، به صد و سی سه نفر افزایش داد.

هفته گذشته چهار سرباز بریتانیایی در اثر دو انفجار جداگانه در افغانستان کشته شدند.

بریتانیا پس از آمریکا بیشترین تعداد نیروی نظامی را در چارچوب نیروهای بین المللی در افغانستان دارد و شمار بیشتر این نیروها در ولایت آشوب زده هلمند مستقرند.

نیروهای این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی وارد افغانستان شدند و به نبرد با گروههای شورشی و القاعده آغاز کردند. اما در چند سال گذشته هلمند، محل استقرار نیروهای بریتانیایی پیوسته دستخوش نا آرامی بوده و بیشترین مقدار مواد مخدر نیز در همین ولایت تولید می شود.

هرچند به باور شماری از ساکنان ولایت هلمند حضور نیروهای بریتانیایی در این ولایت در مقابله با طالبان موثر بوده، اما هنوز هم ماموریت نیروهای بریتانیایی در این ولایت با دشواری هایی روبروست.

بریتانیا همچنین از کمک کنندگان عمده افغانستان است. این کشور تا حال صدها میلیون دلار را برای بازسازی افغانستان کمک کرده است.

مطالب مرتبط