11:29 گرينويچ - سه شنبه 16 دسامبر 2008 - 26 آذر 1387

'9 میلیون نفر' در افغانستان به کمک غذایی نیاز دارند

زنان افغان

در آستانه فصل سرما، نگرانی نسبت به افزایش گرسنگی در افغانستان گسترش یافته است

سازمان جهانی غذا (WFP) اعلام کرده است که در حال حاضر نزدیک به 9 میلیون نفر در سراسر افغانستان به کمکهای غذایی نیاز دارند.

این سازمان با انتشار اعلامیه ای، از کشورهای ثروتمند جهان خواسته است به افراد نیازمند در کشورهای فقیر کمک کنند.

در آستانه فصل سرما در افغانستان نگرانی ها از افزایش گرسنگی و فقر در این کشور بیشتر شده است.

سازمانهای جهانی امدادرسان ابراز نگرانی کرده اند که نزدیک به سی درصد جمعیت افغانستان با خطر گرسنگی روبرو هستند.

پیش از این، وزارت زراعت( کشاورزی) افغانستان شمار کسانی را که به کمکهای فوری غذایی در این کشور نیاز دارند، حدود شش میلیون نفر اعلام کرده بود.

گفتگو با سراج الدین رییس شورای ولایت سمنگان در مورد کمبود غذایی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مقام های وزارت زراعت تایید می کنند که با کمبود غله به ویژه گندم روبرو هستند اما می گویند تلاشها برای فرستادن کمکهای فوری به ولایات و روستاهای دوردست ادامه دارد.

ازسوی دیگر ادامه ناامنی ها در بخشهای از افغانستان، عملیات امدادرسانی برای خانواده های نیازمند به مواد غذایی را با دشواری روبرو کرده است.

براساس آمار رسمی، از آغاز امسال تا حالا بیشتر از بیست و شش کاروان غذایی مربوط به سازمان جهانی غذا در افغانستان هدف حمله قرار گرفته است.

نهادهای امدادرسان می گویند با افزایش نا امنی ها، ادامه ماموریت امدادرسانی نیز در افغانستان با دشواری های بیشتری روبرو شده است.

از آغاز سال جاری میلادی گفته شده حدود سی نفر از کارمندان امدادرسان در افغانستان کشته شده و هشتاد تن دیگر ربوده شده اند.

از سه ماه قبل تاکنون دولت افغانستان و نهاد های بین المللی امداد رسان پیوسته در مورد کمبود مواد غذایی و نیاز به امداد فوری هشدار داده و خواستار کمک شده اند.

اما ظاهرا به نظر می رسد این هشدار ها کمک های لازم را در پی نداشته و ترس از این که با بسته شدن راه های مناطق دور دست به دلیل برفباری، نیاز مندان از کمک محروم شوند، روز به روز جدی تر می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.