نمایشگاه فرش در هرات

قالی افغانی
Image caption سال گذشته دو ونیم ملیون متر مربع قالی در افغانستان تولید شده که بیش از پنجاه در صد آن چوبرنگ بوده است

نمایشگاه دو روزه قالی در شهر هرات در غرب افغانستان برگزار شد. برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند هدف از راه اندازی نمایشگاه قالی بررسی مشکلات صنعت و تجارت قالی در افغانستان است.

این نمایشگاه در سالن مولانا در شهر هرات برگزار شده و بیش از 20 هزار متر فرش در 60 غرفه به نمایش گذاشته شده است.

در این نمایشگاه تولید کنندگانی از ولایات غربی هرات، بادغیس، غور و فراه ، قالی های تولیدی خود را به نمایش گذاشته اند.

برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند خواست آنها این است که با برگزاری این نمایشگاه اهمیت و نقش قالی و فرش در اقتصاد کشور را به نمایش بگذارند و مسئولان را از مشکلاتی که در زمینه تولید و تجارت فرش در افغانستان وجود دارد آگاه کنند.

محمد عالم، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان قالی افغانستان، که از برگزار کنندگان این نمایشگاه نیز هست، به نمایش گذاشتن تغییراتی را که در صنعت فرش افغانی ایجاد شده را، از اهداف دیگر این نمایشگاه عنوان کرد.

او افزود "این اتحادیه در نظر دارد تا نقشه ها و طرح های قدیمی قالی افغانستان را به طرح های جدید و جهان پسند تبدیل کند".

به گفته او خریداران قالی در بازارهای آمریکا و اروپا قالی هایی موسوم به "چوب رنگ" را می پسندند و این اتحادیه تلاش دارد تا تولیدکنندگان قالی افغانی را به تولید این نوع قالی تشویق کند.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان قالی در افغانستان افزود سال گذشته بیش از دو میلیون متر مربع قالی در افغانستان تولید شده که پنجاه درصد آن را قالی های "چوب رنگ" تشکیل می دهد.

در مراسمی که در حاشیه این نمایشگاه برگزار شده بود، رقابتی میان تولیدکنندگان شرکت کننده در این نمایشگاه نیز صورت گرفت که قالی هایی از هرات و بادغیس به عنوان برترین قالی های این نمایشگاه شناخته شدند و قالی هایی از ولایات غور و فراه به ترتیب مقام های دوم و سوم را از آن خود کردند.

در همین حال تولیدکنندگان حاضر در این نمایشگاه، از مشکلات فراوانی سخن می گویند که فراروی این صنعت در افغانستان وجود دارد.

فخر الدین یکی از تولیدکنندگان می گوید نخ های بی کیفیت وارداتی که در بافت قالی افغانی به کار می رود، کیفیت قالی افغانی را پایین آورده است.

او عدم وجود ماشین ها و کارخانه های نخ ریسی را یکی از عواملی دانست که بازار قالی افغانی را کساد کرده است.

پیش از آغاز جنگ های داخلی در افغانستان، کارخانه های متعدد نخ ریسی در نقاط مختلف کشور وجود داشت.

قالی یکی از کالاهای مهم صادراتی افغانستان به حساب می آید که به گفته مسئولان برگزار کننده این نمایشگاه، برای شش ملیون نفر در سراسر کشور کار ایجاد کرده است.

برخی از کارشناسان انتقال قالی افغانی به پاکستان و صادرات آن به بازارهای جهانی با نام قالی پاکستانی را از جمله مشکلاتی می دانند که صنعت قالی افغانستان با آن روبرو است.