نشریات کابل: چهارشنبه ۲۷ قوس

جنجال بر سر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و نتایج کنفرانس پاریس، از مهم ترین مسایل بازتاب یافته در نشریات امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح جنجال بر سر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را یکی از ترفندهای رییس جمهور کرزی برای شرکت در انتخابات آینده تعبیر کرده است.

به نظر نویسنده هشت صبح، آقای کرزی هنوز بررسی های خود را در مورد برنده شدن در انتخابات آینده به پایان نرسانده و به همین دلیل تاریخ دقیق انتخابات با توجه به نفوذ رییس جمهور بر کمیسون برگزاری انتخابات تا حالا مشخص نشده است.

هشت صبح به این باور است که رییس جمهور کرزی در حال معامله گری با برخی از جریان های سیاسی افغانستان و از جمله طالبان است تا بتواند در انتخابات آینده پیروزی را از آن خود کند.

روزنامه افغانستان از "مواضع دوگانه" دولت و کمیسیون برگزاری انتخابات انتقاد کرده و نوشته در حالی که کشور هر روز به سمت بحران و ناامنی می رود مردم منتظر اند تا انتخابات ریاست جمهوری در وقت معین آن برگزار شود.

روزنامه افغانستان بهار سال آینده را که در قانون اساسی این کشور، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده بهترین موقع برای برگزاری این امر مهم سیاسی در افغانستان خوانده و پرسیده به کدام دلایل فنی و تخنیکی کمیسیون برگزاری انتخابات قادر نیست تا این روند را در زمان معین آن انجام دهد.

روزنامه راه نجات هم در همین مورد به مسوده پارلمان افغانستان اشاره کرده که روز گذشته از کمیسیون برگزاری انتخاب خواست تا تاریخ دقیق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند و به این مشکل بزرگ نقطه پایان بگذارد.

هفته نامه مشارکت ملی برگزاری کنفرانس پاریس را با شرکت کشورهای همسایه افغانستان با اهیمت دیده و نوشته جامعه جهانی با برگزاری این کنفرانس خواست به کشورهای همسایه افغانستان تفهیم کند که صلح منطقه در گرو ثبات در افغانستان است.

نویسنده مشارکت ملی به دنبال این موضوع به بحث اختلافات میان کشورهای عضو ناتو در افغانستان اشاره کرده و از آنچه ناهماهنگی میان این کشورها در قبال مساله افغانستان می خواند، انتقاد کرده است.

به باور نویسنده هفته نامه، این دو دلی و تردید در میان کشورهای عضو ناتو بر سر اعزام نیروی بیشتر به افغانستان سبب شده است تا مخالفان مسلح از وضعیت به نفع خود استفاده کنند.

روزنامه پیمان با شعاری خواندن آزادی بیان در افغانستان به اظهارات یک تن از مسئولان اداره غیردولتی دفاع از حقوق روزنامه نگاران موسوم به نی اشاره کرده که گفته است در سال ۲۰۰۸ میلادی دستکم چهار روزنامه نگار در افغانستان کشته شدند و ده ها تن مورد شکنجه و آزار قرار گرفتند.

پیمان در ادامه می نویسد دسترسی به اطلاعات، حق مردم است که از سوی رسانه ها تامین می شود ولی به نوشته این روزنامه در بسیاری موارد دولت زیر نام منافع ملی، از ارایه اطلاعات به رسانه ها خودداری می ورزد.

مطالب مرتبط