ماموریت سازمان ملل در افغانستان گسترش می یابد

کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان
Image caption آقای آیدی گفت احتمال دارد بودجه این سازمان برای افغانستان دو برابر افزایش یابد

مقامات سازمان ملل متحد در کابل از گسترش ماموریت این سازمان در افغانستان ظرف سال آینده میلادی خبر داده اند.

کای آیدی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گفت: احتمالا بودجه دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(UNAMA) نیز تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

آقای آیدی که در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، گفت، درحال حاضر عدم دسترسی به مناطق دور افتاده افغانستان، ماموریت سازمان ملل را در این کشور با دشواری روبرو کرده است.

او گفت که این نا امید کننده است اگر سازمان ملل متحد در برخی موارد نتواند به کسانی که به کمک نیاز دارند، رسیدگی کند.

به همین دلیل به گفته آقای آیدی، در نظر است تا در سال آینده، سازمان ملل متحد دست کم پنج دفتر دیگر را در ولایات مختلف افغانستان فعال کند و متخصصان و کارشناسان ارشد را استخدام کند.

تجدید نظر

آقای آیدی در بخش دیگر از سخنانش تاکید کرد توافقاتی که در گذشته میان افغانستان و جامعه جهانی به امضا رسیده، باید مورد بازنگری قرار گیرد.

او گفت که قبل از همه، باید در بخشهای نظامی و مالی، تجدید نظر شود.

آقای آیدی افزود: "حالا بیشتر از همیشه نیاز به هماهنگی در اجرای برنامه های نظامی به ویژه بمبارانهای هوایی احساس می شود. باید این موضوع نیز مورد پیگیری قرار گیرد که پولهای کمک شده از سوی جهان، چگونه در افغانستان به مصرف می رسد."

کای آیدی می گوید در توافقات جدید باید به نیروهای امنیتی افغان نقش بیشتری در عملیات نظامی داده شود و بازرسی خانه ها و بازداشت افراد مظنون به عضویت در گروههای تروریستی، باید عمدتا از سوی افغانها انجام شود.

بحث بازنگری توافقات میان افغانستان و جامعه جهانی در گذشته نیز از سوی مقامات ارشد دولت افغانستان از جمله رییس جمهور کرزی مطرح شده بود. اما تا حالا این درخواستها عملی نشده است.

شماری از مردم عادی درافغانستان می گویند، میلیارد ها دلار کمک جامعه جهانی، تاثیری در بهبود زندگی آنها نداشته است.

دولت افغانستان نیز بارها از نحوه مصرف کمکهای جامعه جهانی انتقاد کرده است. تاکنون تنها حدود بیست در صد از کمکهای جامعه جهانی از طریق دولت افغانستان به مصرف رسیده است.

مطالب مرتبط