سلب اعتماد از وزیر تجارت افغانستان در پی استیضاح

محمد امین فرهنگ
Image caption آقای فرهنگ از سال 2001 تا حالا وزیر کابینه آقای کرزی بود

ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) افغانستان به محمد امین فرهنگ، وزیر تجارت و صنایع این کشور، با اکثریت قاطع رای عدم اعتماد داد.

آقای فرهنگ به دلیل افزایش قیمت بنزین و گاز در افغانستان، از سوی مجلس نمایندگان استیضاح شد.

جلسه استیضاح وزیر تجارت و صنایع افغانستان که قرار بود روز گذشته (چهارشنبه 17 دسامبر) دایر شود، به دلیل حضور دیرهنگام آقای فرهنگ در مجلس، برای یک روز به تاخیر افتاد.

آقای فرهنگ پیشتر از این گفته بود که تصمیم مجلس نمایندگان افغانستان به استیضاح او به دلیل تکمیل نبودن نصاب در زمان تصمیم گیری، غیرقانونیست و او در نظر ندارد در جلسه استیضاح حضور یابد.

وزیر تجارت و صنایع گفت که رییس جمهور کرزی اکیدا به او دستور داده است از رفتن به مجلس خودداری کند.

آقای فرهنگ از سال 2001 تا حالا، به عنوان وزیر در کابینه آقای کرزی کار کرده است.

او از دانشگاه کلن آلمان، دکترای توسعه اقتصادی و اجتماعیات دارد. آقای فرهنگ پیش از این، وزیر اقتصاد و پیشتر از آن هم وزیر بازسازی افغانستان بود.

درگیری لفظی

وزیر تجارت و صنایع افغانستان، در جلسه استیضاح در مجلس نمایندگان با انتقادهای تندی در مورد نرخ نفت و گاز در افغانستان روبرو شد.

این انتقادها چندین بار به درگیری های شدید لفظی میان آقای فرهنگ و برخی نمایندگان مجلس انجامید.

مهمترین بخش از این انتقادها، مربوط به کیفیت مواد نفتی بود که به افغانستان وارد می شود. نمایندگان مجلس انتقاد داشتند که این مواد، با کیفیت بسیار پایین به افغانستان وارد می شود و همزمان، نرخ آن نیز به تناسب بازارهای بین المللی، بسیار بلند است.

جوابهای آقای فرهنگ به این انتقادها، ظاهرا نمایندگان معترض را قانع نکرد.

سرانجام، تصمیم گرفته شد که مسئله ادامه حضور آقای فرهنگ در پست وزارت تجارت و صنایع، به رای گیری علنی اعضای مجلس گذاشته شود.

از جمع 128 نماینده حاضر در مجلس، به جز یک نفر، علیه آقای فرهنگ رای دادند.

آقای فرهنگ ماه فوریه امسال نیز یک بار از سوی مجلس نمایندگان افغانستان به دلیل افزایش بهای مواد خوراکی در این کشور، استیضاح شده بود.

مطالب مرتبط