09:13 گرينويچ - پنج شنبه 18 دسامبر 2008 - 28 آذر 1387

رئیس جمهوری پاکستان به افغانستان سفر می کند

آصف علی زرداری، رییس جمهور پاکستان

این نخستین سفر آقای زرداری به افغانستان پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور پاکستان خواهد بود

قرار است آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان، فردا (جمعه 29 قوس/آذر) برای دیدار و گفتگو با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، وارد کابل شود.

در این سفر، روسای جمهور دو کشور در مورد مبارزه مشترک علیه تروریسم و مسئله تامین امنیت در افغانستان و پاکستان گفتگو خواهند کرد.

این نخستین سفر آقای زرداری به افغانستان پس از انتخاب به سمت رییس جمهوری پاکستان در ماه سپتامبر سال جاری است.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


مقامات افغان پیش از این از انتخاب آقای زرداری استقبال کرده و گفته بودند که حضور او در مقام ریاست جمهوری پاکستان به بهبود روابط میان دو کشور کمک خواهد کرد.

وزارت خارجه پاکستان با انتشار اعلامیه ای گفته است که دوستی افغانستان، برای پاکستان با ارزش است و سفر آقای زرداری به کابل، گامی در راستای تقویت همکاری میان دو کشور خواهد بود.

مسئله مبارزه با تروریسم و نا امنی در امتداد مرزهای طولانی افغانستان و پاکستان همواره از موارد جنجال برانگیز در روابط میان دو کشور بوده است.

افغانستان در گذشته بارها پاکستان را به عدم همکاری لازم در امر مبارزه با تروریسم متهم کرده و پاکستان این اتهامات را بی اساس خوانده است.

سال گذشته هر دو کشور برای حل اختلافات و رسیدن به راهکارهای مشترک در مبارزه علیه تندروی، "جرگه امن" را با حضور مقامات ارشد دو کشور، در کابل برگزار کردند.

با اینهمه، برگزاری این جرگه نیز تاثیر چندانی نداشت و همان تنش های قبلی در سطوح مختلف بین دو کشور ادامه یافت تا حدی که آقای کرزی حتی از دست زدن به اقدامات نظامی درخاک پاکستان با کمک حامیان بین المللی افغانستان سخن گفت.

علاوه بر دولت افغانستان، فرماندهان ناتو و آیساف نیز باور دارند که تامین امنیت در افغانستان کاملا به وضعیت در آن سوی خط دیورند بستگی دارد و در مواردی نیروهای ائتلاف هدف هایی در داخل مرز پاکستان را مورد حمله هوایی قرار داده اند که در مواردی، دولت پاکستان آنها را تجاوز به حق حاکمیت و خاک آن کشور توصیف کرده و مورد اعتراض قرار داده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.