'پلیس افغانستان هنوز قدرتمند و حرفه ای نیست'

پلیس افغانستان- کابل
Image caption 'در مقایسه با چند سال گذشته تغییرات مثبتی در صفوف پلیس افغانستان رونما شده، ولی این کافی نیست'

سازمان جهانی بحران در گزارشی در مورد پلیس افغانستان گفته که پلیس این کشور با صرف پول و کوششهای زیاد هنوز به یک پلیس قدرتمند حرفه ای تبدیل نشده است.

در این گزارش آمده که وجود فساد و انتصابهایی که بر اساس ملاحظات سیاسی در پلیس انجام می شود از مهم ترین مشکلات فراروی پلیس افغانستان است.

در این گزارش آمده که ظرف هفت سال گذشته دست کم چهار میلیارد دلار در زمینه تجهیز و آموزش پلیس افغانستان به مصرف رسیده، ولی در مقایسه با پول مصرف شده نتایج چندانی به دست آمده است.

در گزارش سازمان بحران بر مساله گزینش های سیاسی در دستگاه پلیس افغانستان نیز تاکید شده است.

مقامات وزارت داخله افغانستان هرچند فساد در دستگاه پلیس را رد نمی کنند ولی با دیدگاه های مطرح شده در گزارش سازمان جهانی بحران هم به طور کامل موافق نیستند.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید با تغییر رهبری این وزارت اصلاحات در پلیس به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است.

آقای بشری گفت: "من گزارش (سازمان جهانی بحران) را دقیقاً مطالعه کرده ام. باید بگویم که در مقایسه با چند سال گذشته تغییرات مثبتی در صفوف پلیس افغانستان رونما شده، ولی این کافی نیست، باید کار بیشتری انجام شود تا مشکلاتی که موجود است آن را رفع کنیم و امنیت و ثبات خوبی را در کشور تامین کنیم."

Image caption پلیس افغانستان در مناطق جنوبی این کشور عملاً درگیر جنگ با شورشیان است

سخنگوی وزارت داخله افزود: "بدون شک آموزش و پرورش در صفوف پلیس انجام شده، ولی این کافی نیست. ما ظرف یک سال توانستیم ۲۲ هزار مامور پلیس را در برنامه های مختلف آموزشی، آموزش بدهیم."

آقای بشری ملاحظات سیاسی در گزینش کادرهای پلیس را رد می کند و می گوید که از دو ماه به این سو به جز مورد هرات، که در آن به شکل کلی تغییرات وارد شد، هیچ گونه تغییری در دستگاه پلیس داده نشده است.

به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان، وزیر جدید داخله این کشور تعیین مقامات در دستگاه پلیس را به حالت تعلیق در آورده است.

آقای بشری هم چنین می گوید که در برخی از ولایات افغانستان پلیس عملاً در جنگ با مخالفان شرکت دارد که متحمل تلفات سنگین می شود.

سخنگوی وزارت داخله گفت: "منظور من ولایات جنوبی است که ما در آن (با پاکستان) سرحد داریم و در این ولایات مشکلات امنیتی موجود است. در این جا پلیس عملاً درگیر جنگ است و این جنگ تلفات سنگینی را متاسفانه به پلیس هم وارد کرده است، در کنار این که افراد غیرنظامی کشته می شوند."

آقای بشری همچنین گفت: "آرزومندیم با ایجاد سیستمهای مختلفی که ما روی دست گرفته ایم و در شرایط کنونی بر آن تمرکز می کنیم، بتوانیم شرایط خوبی را در آینده از نظر امنیت پیش بینی کنیم و شاهد باشیم."

ظرف سالهای اخیر پلیس افغانستان به شکل گسترده ای مورد انتقاد قرار گرفته و عمدتاً این انتقادها در زمینه موجودیت فساد و رشوه در درون دستگاه پلیس بوده است. اخیراً رییس جمهور کرزی با تقرر حنیف اتمر وزیر پیشین معارف افغانستان خواست به این انتقاد ها پاسخ بدهد.

مطالب مرتبط