دیدار زرداری از کابل به تعویق افتاد

زرداری
Image caption زرداری نسبت به دیدار از کابل در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرده است

سفر رئیس جمهوری پاکستان به افغانستان به تعویق افتاده است.

روز جمعه، 19 دسامبر (29 آذر/قوس)، دفتر آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، اعلام کرد که سفر وی به کابل برای گفتگو با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، که قرار بود روز جاری صورت گیرد به دلیل بدی شرایط جوی و ناممکن بودن پرواز هواپیمای آقای زرداری انجام نشده است.

مقامات پاکستانی تاریخ جدیدی برای دیدار رئیس جمهوری این کشور از کابل تعیین نکرده اند اما به نقل از آقای زرداری گفته شده است که وی امیدوار است این دیدار "در زمان مناسبی در آینده" صورت گیرد.

وزارت خارجه پاکستان نیز با صدور بیانیه ای گفته است که به زودی تاریخ و برنامه جدیدی برای سفر رئیس جمهوری این کشور به کابل تعیین و اعلام خواهد شد.

سفر لغو شده به کابل نخستین دیدار آقای زرداری از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری وی در سه ماه پیش بود و انتظار می رفت همکاری های امنیتی بین دو کشور محور اصلی مذاکرات با رئیس جمهوری افغانستان را تشکیل دهد.

هر دو کشور پاکستان و افغانستان، که متحدان اصلی منطقه ای آمریکا در مبارزه جهانی با تروریسم محسوب می شوند، با حضور و فعالیت خشونت آمیز اسلامگرایان تندرو وابسته به طالبان و شبکه القاعده در خاک خود مواجه هستند.

مقامات افغانستان و منابع نظامی آمریکایی در این کشور تاکید داشته اند که اعضای ارشد و افراد مسلح وابسته به طالبان و القاعده، در پی سقوط رژیم طالبان، به پاکستان گریخته اند و از حمایت اسلامگرایان تندرو به ویژه در مناطق قبیله نشین واقع در مرز آن کشور با افغانستان برخوردار هستند.

تاکید بر همکاری دو جانبه

به گفته این منابع، شورشیان از پناهگاه های امن خود در داخل خاک پاکستان به برنامه ریزی عملیات خشونت آمیز در داخل افغانستان مبادرت می کنند.

Image caption زرداری و کرزی اوایل ماه دسامبر در ترکیه ملاقات و گفتگو کردند

در گذشته، مقامات افغان در مواردی دولت پاکستان را به کوتاهی در مقابله با این گروه ها متهم کرده بودند در حالیکه دولت پاکستان نیز شرایط داخلی افغانستان را زمینه ساز رشد و فعالیت تندروهای اسلامگرا دانسته بود.

در ماه های اخیر، شورشیان طالبان همزمان با تشدید عملیات خود در داخل افغانستان، فعالیت خود در مناطق مرزی پاکستان را نیز شدت بخشیده اند و از جمله در خلال هفته های اخیر، کاروان های تدارکاتی نیروهای ناتو را که عازم افغانستان بودند هدف حمله قرار داده اند.

اوایل ماه جاری، رهبران پاکستان و افغانستان در ملاقاتی در ترکیه متعهد شدند که برای مقابله با تندروهای اسلامگرا در مناطق مرزی دو کشور از نزدیک با یکدیگر همکاری کنند.

روز پنجشنبه، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان که برای تدارک مقدمات دیدار رئیس جمهوری آن کشور در کابل به سر می برد، گفت که دیدار آقای زرداری فصل جدیدی را در روابط دو کشور خواهد گشود و باعث تحولات مثبتی در منطقه خواهد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در ماه سپتامبر برای شرکت در مراسم آغاز زمامداری آصف علی زرداری به پاکستان سفر کرد و آقایان زرداری و کرزی بار دیگر در ماه سپتامبر در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و اوایل ماه جاری در استانبول، ترکیه، نیز با یکدیگر ملاقات و گفتگو کردند.

ماه آینده، دوره جدید ریاست جمهوری در آمریکا آغاز می شود و باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب، بر لزوم تلاش بیشتر برای استقرار امنیت در افغانستان تاکید نهاده و احتمال می رود که خواستار همکاری بیشتر پاکستان برای تحقق این هدف شود.

مطالب مرتبط