'حقوق پلیس افغانستان افزایش می یابد'

پلیس افغانستان
Image caption نهادهای پلیس افغانستان به دلیل آلوده بودن به فساد مورد انتقاد قرار دارد

وزارت داخله(کشور) افغانستان می گوید برای جلوگیری از فساد در نهادهای پلیس، حقوق ماموران پلیس را افزایش می دهد.

در حال حاضر یک مامور پلیس، ماهانه ۵۰۰۰ افغانی (معادل صد دلار) آمریکایی حقوق می گیرد، اما وزارت امور داخله می گوید که به زودی حقوق ماهانه پلیس افزایش خواهد یافت.

مقامات این وزارت میزان افزایش در حقوق ماموران پلیس را اعلام نکرده، اما می گویند معادل حقوق سربازان ارتش به ماموران پلیس حقوق خواهند داد. در حال حاضر یک سرباز ارتش ماهانه از شش هزار تا ۲۰ هزار افغانی حقوق می گیرد.

پلیس افغانستان، به دلیل موجودیت فساد اداری و رشوه ستانی در دستگاه پلیس، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان به این باور اند که این اقدام وزارت داخله تا حدی جلو فساد اداری در نهادهای وابسته به پلیس را خواهد گرفت.

محمد یاسین عثمانی، رئیس کمیته نظارت بر اجرای استراتژی مبارزه با فساد اداری از این اقدام وزارت داخله استقبال می کند.

به گفته آقای عثمانی، یکی از عوامل عمده فساد اداری در نهادهای پلیس، حقوق ناچیز ماهانه کارمندان این نهادها است که به گفته وی با عملی شدن این برنامه وزارت داخله، میزان فساد و رشوه ستانی در دستگاه پلیس کاهش خواهد یافت.

اما در عین حال آقای عثمانی می گوید با آن که در برخی نهادهای دولتی، کارمندان از حقوق بالایی برخورداراند، فساد اداری و رشوه ستانی در این نهادها هنوز هم وجود دارد. به باور او، این موضوع "ربط مستقیم با نظم این نهادها" دارد.

شهاب الدین از ماموران پلیس در شهر کابل با آن که از اعلام برنامه افزایش حقوق ماموران پلیس خوشحالی می می کند، اما به وعده های دولت افغانستان در زمینه افزایش حقوق پلیس به دیده شک می بیند.

اما رحم الدین از افسران پلیس این افزایش در حقوق ماهانه اش را ناچیز می داند، اما می گوید تا حدی مشکلات زندگی اش کمتر خواهد شد.

دولت افغانستان در حالی افزایش در حقوق ماهانه پلیس را اعلام می کند که سازمان جهانی بحران در گزارش تازه اش از این که هزینه گزافی صرف اصلاحات نهادهای پلیس شده، ولی هنوز هم پلیس حرفه ای و قدرتمند نشده انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش در هفت سال اخیر، بیش از چهار میلیارد دلار برای اصلاحات نهادهای پلیس به مصرف رسیده، اما نتایج چندانی نداشته است.

مطالب مرتبط