'چهار سرباز خارجی' در افغانستان کشته شدند

نقشه ولایت هلمند
Image caption ولایت هلمند از ناآرام ترین ولایتهای افغانستان در جنوب این کشور است

چهار سرباز نیروهای بین المللی در پی انفجار دو بمب جاسازی شده در جنوب افغانستان کشته شده و طالبان یک مرد را به اتهام "جاسوسی" در جنوب شرق این کشور کشته اند.

گزارشها حاکی است که سه سرباز دانمارکی در پی انفجار بمبی جاسازی شده در کنار جاده در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است.

مقامات ارتش دانمارک می گویند این حادثه زمانی روی داد که موتر (خودرو) حامل این سربازان با یک بمب یا مین جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

گفته شده که موتر حامل این سربازان همراه با یک کاروان تدارکاتی نیروهای دانمارکی در شهرک گرشک ولایت هلمند در حرکت بود.

فوگ راسموسن، نخست وزیر دانمارگ کشته شدن این سربازان را بزرگترین تلفات نیروهای دانمارکی مستقر در افغانستان در یک حادثه خوانده است.

دانمارک حدود ۷۰۰ سرباز در افغانستان دارد و تا حال ۲۱ سرباز این کشور از سال ۲۰۰۲ میلادی در افغانستان کشته شده اند.

در یک حادثه دیگر، یک سرباز هلندی در اثر انفجار یک مین در ولایت ارزگان کشته شده است. ارزگان هم در جنوب افغانستان موقعیت دارد و شاهد درگیریها و انفجار بمبها و مینهای زیادی بوده است.

گفته شده که این سرباز سرگرم نبرد با شورشیان طالبان بود که با مین برخورد و کشته شد.

براساس آمارهای منتشر شده، از سال ۲۰۰۶ میلادی که هلند در چارچوب نیروهای بین المللی یاری امنیتی -آیساف- تحت فرماندهی ناتو به افغانستان نیرو فرستاده، ۱۸ سرباز این کشور کشته شده اند.

ولایتهای جنوبی و شرقی افغانستان پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی شاهد بیشترین بخش خشونتها در این کشور بوده است. گروههای شورشی، به ویژه طالبان در این ولایتها نفوذ قابل ملاحظه ای دارند.

همچنین از ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان گزارش شده است که افراد مسلح وابسته به گروه شورشی طالبان یک مرد غیرنظامی را به اتهام "جاسوسی" برای نیروها خارجی کشته اند.

مقامهای محلی در خوست می گویند افراد وابسته به طالبان شب گذشته این مرد را از خانه اش در ولسوالی "اسماعیل خیل و مندوزی" بیرون آورده و او را به ضرب گلوله کشتند.

طالبان مسئولیت کشتن این فرد را به دوش گرفته و گفته اند که او برای نیروهای خارجی "جاسوسی" می کرد، ادعایی که مقامهای محلی آن را رد می کنند.

شورشیان طالبان در گذشته هم دست به کشتن افراد غیرنظامی به اتهام مشابه زده اند. طالبان دو غیرنظامی را در ۱۹ میزان/مهر در ولسوالیهای باک و صبری ولایت خوست و همچنین یک مرد دیگر را در دوم قوس/آذر در ولایت غزنی به اتهام جاسوسی برای نیروهای دولتی کشتند.

مطالب مرتبط