'ابهامات' در رد صلاحیت وزیر تجارت و صنایع

محمد امین فرهنگ
Image caption آقای فرهنگ روز پنجشنبه گذشته به دلیل افزایش بهای بنزین و گاز از سوی مجلس نمایندگان رد صلاحیت شد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان استیضاح وزیر تجارت و صنایع از مجلس نمایندگان را پذیرفته، اما گفته که در روند استیضاح او ابهاماتی وجود داشته است.

محمد امین فرهنگ وزیر تجارت و صنایع افغانستان روز پنجشنبه گذشته، ۲۸ قوس/آذر، از سوی مجلس نمایندگان به دلیل افزایش بهای بنزین و گاز در کشور استیضاح و رد صلاحیت شد.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر آقای کرزی منتشر شده، آمده است که رئیس جمهوری افغانستان " با احترام به فیصله های شورای ملی، استیضاح محمد امین فرهنگ، وزیر تجارت و صنایع را می پذیرد."

اما در اعلامیه گفته شده که در روند استیضاح آقای فرهنگ "ابهاماتی" وجود داشته است. دفتر آقای کرزی می گوید: "این شامل تکمیل بودن نصاب بر اساس ماده ۹۲ قانون اساسی، شمارش آرا بر اساس رای موافق، مخالف و مستنکف است."

'بررسی مجدد'

دفتر رئیس جمهوری می گوید نتایج بررسی این ابهامات می تواند پذیرش تصمیم شورای ملی مبنی بر رد صلاحیت آقای فرهنگ از سوی آقای کرزی را مورد "بررسی مجدد" قرار دهد.

همچنین در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری گفته شده که در جلسه استیضاح، رئیس اداره "نرم و استاندارد " براساس تماس تلفنی یکی از نمایندگان به مجلس "جلب" (فراخوانده) شد. در حالی که این کار باید از طریق وزارت امور پارلمانی انجام می شد.

آقای کرزی دستور داده است که وزارت امور پارلمانی با اداره امور مجلس نمایندگان ابهامات در استیضاح آقای فرهنگ و نحوه حضور رئیس اداره استاندارد در مجلس را بررسی کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین دادستانی کل این کشور را موظف کرده است که برخی موارد دیگر در جلسه استیضاح وزیر تجارت را نیز بررسی کند.

براساس اعلامیه دفتر آقای کرزی، در این جلسه آقای فرهنگ سه عضو مجلس نمایندگان را متهم کرد که با مراجعه به او خواهان تعیین برخی افراد و امضای برخی قراردادهای مربوط وزارت تجارت شدند. در اعلامیه آمده که این خواستها "سوء استفاده از موقف و وظیفه تلقی می شود".

این درحالی است که شماری از نمایندگان مجلس در روز استضاح آقای فرهنگ، برخی از مقامهای وزارت تجارت و صنایع را به "سوء استفاده" از وظیفه و "دستبرد" متهم کردند.

آقای کرزی به دادستان کل دستور داده که این موارد را مورد "تحقیق و بررسی جدی" قرار دهد و نتایج تحقیقات را ظرف یک هفته به رئیس جمهوری گزارش دهد.

امین فرهنگ از سال 2001 میلادی در کابینه افغانستان به عنوان وزیر کار کرده است.

او ماه فبروری (فوریه) امسال نیز از سوی مجلس نمایندگان به دلیل افزایش قیمت مواد خوراکی در افغانستان استیضاح شد.

سال گذشته استیضاح و رد صلاحیت رنگین دادفر اسپنا، وزیر خارجه از سوی مجلس نمایندگان نیز به موضوعی بحث برانگیزی مبدل شد. آقای کرزی موضوع رد صلاحیت وزیر خارجه را به دادگاه عالی ارجاع کرد و این دادگاه بر ابقای او رای داد.

مطالب مرتبط