هیاتی از افغانستان برای گفتگو در امور مهاجران به ایران رفته است

محمد کریم خلیلی
Image caption کابل و تهران در سالهای پس از سقوط طالبان روابط حسنه ای داشته و همواره بر ادامه چنین روابط تاکید شده است

یک هیات بلند پایه افغانی که کریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهور افغانستان در راس آن است، وارد تهران شده است.

وزارت خارجه افغانستان در مورد سفر این هیات به تهران مشخصا چیزی نگفته و صرفا تایید کرده است که قرار است این هیات با مقام های جمهوری اسلامی در مورد مشکلات مهاجران افغان در ایران بحث و گفتگو کند.

وزیر امور مهاجران و چند وزیر دیگر نیز شامل این هیات است.

اعلی رحمتی، رئیس دفتر آقای خلیلی، در گفتگو با بی بی سی گفت این سفر به دعوت علی سعید لو، معاون رئیس جمهوری ایران صورت گرفته است، آقای رحمتی گفت قرار است این هیات در مورد مشکلات مهاجران افغان در کل و مشکلات دانشجویان افغان در ایران به خصوص با مقامهای جمهوری اسلامی گفتگو کند.

آقای رحمتی افزود صحبت درمورد همکاریهای دولت ایران در زمینه باز سازی افغانستان از جمله در زمینه تامین انرژی برق از دیگر موضوعات گفتگوی این هیات با مقام های جمهوری اسلامی است.

گزارشها حاکی است که در چند ماه اخیر هزاران مهاجر افغان به صورت اجباری از ایران اخراج شده اند و این مساله نگرانی فزاینده دولت افغانستان و مهاجران افغان در ایران را به دنبال داشته است.

غیبت ایران در نشست پاریس

سفر هیات افغانی در ایران در حالی صورت می گیرد که هفته گذشته ایران در نشست پاریس که موضوع اصلی آن نزدیک کردن دیدگاه های کشور های همسایه افغانستان در مورد مسایل این کشور بود، شرکت نکرد.

ایران اعلام کرد که به دلیل سخنان رئیس جمهور فرانسه که چندی قبل از برگزاری این نشست ابراز کرده بود، از شرکت در این کنفرانس خود داری کرده است.

آقای سارکوزی گفته بود، حاضر نیست با کسی که خواهان نابودی اسراییل شده است، دست دهد.

شرکت نکردن ایران در کنفرانس پاریس در رسانه های افغانستان بازتاب گسترده ای داشت، برخی از تحلیل گران مسایل افغانستان معتقدند که تنش در روابط ایران و غرب هر از گاهی بر روابط ایران و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه نیز اثر گذاشته است.

اهمیت روابط دو کشور

ایران همواره تاکید کرده است که در مساله افغانستان با جامعه جهانی همسو است و از روند کنونی در افغانستان حمایت می کند.

علی الرغم آنکه در مواردی فرماندهان ناتو مستقر در افغانستان دولت ایران را به حمایت غیر مستقیم از برخی گروه های شورشی متهم کرده اند، اما به صورت رسمی روابط دو کشور در چند سال اخیر گرم و حسنه بوده است و هردو کشور از همکاری و حسن نیت سخن گفته اند.

دولتمردان دو کشور تاکید دارند که هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اقتصادی و فرهنگی به روابط نیکو میان دو کشور نیاز دارند.

درحال حاضر بیش از یک و نیم میلیون مهاجر افغان درایران به سر می برند، دولت افغانستان همواره سعی دارد ایران را متقاعد کند تا دست به اخراج دسته جمعی و اجباری پناهجویان افغان نزند.

از سوی دیگر ایران نیز سعی دارد در بازار افغانستان جایگاه خوبی داشته باشد و از لحاظ سیاسی نیز حضورش را حفظ کند.

مطالب مرتبط