22:04 گرينويچ - شنبه 20 دسامبر 2008 - 30 آذر 1387

تاکید دریاسالار مولن بر تقویت نیروهای آمریکا در افغانستان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اعلام کرده است که شمار نظامیان کشورش در افغانستان به احتمال زیاد تا اواسط سال میلادی آتی دو برابر خواهد شد.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، این اظهارات را روز شنبه (20 دسامبر) در کابل، پایتخت افغانستان، بیان کرد.

او گفته است که آمریکا در نظر دارد تا تابستان سال 2009 میلادی بین 20 تا 30 هزار نیروی کمکی به افغانستان بفرستد.

30 هزار نفر بالاترین رقمیست که تا کنون یک مقام ارشد آمریکایی درباره تعداد نیروهای کمکی برای افغانستان اعلام کرده است.

دریاسالار مولن گفت که بخش عمده نیروهای کمکی آمریکایی به احتمال زیاد به ولایت های جنوبی افغانستان اعزام خواهند شد تا نیروهای نظامی بریتانیایی، کانادایی و هلندی را در آن ولایت های ناآرام تقویت کنند.

آمریکا در حال حاضر حدود 31 هزار سرباز در افغانستان مستقر کرده است.

سربازان آمریکایی

آمریکا در حال حاضر حدود 31 هزار سرباز در افغانستان مستقر کرده است

ژنرال مک کرنان، فرمانده نیروهای آمریکایی و بین المللی در افغانستان، بارها خواهان دریافت حداقل 20 هزار نیروی کمکی شده بود تا با شورشیان طالبان بهتر مبارزه کند.

شمار نظامیان خارجی در افغانستان که اکثرا به کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تعلق دارند، در کل حدود 65 هزار نفر اعلام شده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز جمعه (19 دسامبر) دستور داد تا بهار آینده یک واحد هوانیرو مجهز به هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی، به افغانستان اعزام شود.

او پیشتر اعلام کرده بود که آمریکا به زودی دو تیپ رزمی متشکل از حدود 7 هزار نفر به افغانستان خواهد فرستاد. بر اساس گزارش ها این نیروها قرار است که در ولایت های همجوار کابل مستقر شوند.

آن طور که دریاسالار مولن خبر داده است، نیروی کمکی برای افغانستان شامل واحدهای پشتیبانی نیز خواهد بود.

او همچنین سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان را به سطح نظامیان کشورش در عراق مربوط دانست.

بر اساس گزارش ها، اکثر نیروهای کمکی آمریکا برای افغانستان قرار است از واحدهای نظامی آمریکا که عراق را ترک خواهند کرد، تامین شوند.

دولت آمریکا همچنین در صدد آموزش و تقویت نیروهای ارتش و پلیس افغانستان است و نیز بر اهمیت اجرای طرح های توسعه اقتصادی و اجتماعی برای برقراری ثبات در این کشور تاکید دارد.

دولت بریتانیا هم در نظر دارد که سربازان بیشتری به افغانستان اعزام کند. گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا روز 16 دسامبر اعلام کرد که از ماه مارس سال میلادی آینده، کشورش 300 سرباز دیگر به افغانستان خواهد فرستاد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.