نشریات کابل: یکشنبه اول جدی

هفتمین سالگرد انتقال قدرت از دولت مجاهدین به اداره موقت به رهبری حامد کرزی در افغانستان، از مهمترین موضوعات مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هفت سال پیش برهان الدین ربانی، رئیس دولت مجاهدین در مراسمی رسمی در روز اول جدی/دی سال ۱۳۸۰ خورشیدی قدرت را به آقای کرزی و کابینه او که براساس توافقنامه بن آلمان تشکیل شده بود، انتقال داد.

روزنامه هشت صبح با لحن طنزآمیزی در عنوان مطلب صفحه نخست خود نوشته است: "هفت سال پس از آغاز به کار اداره موقت، خدا کفن کش سابق را بیامرزد."

به باور روزنامه، با گذشت هفت سال و تلاشهای زیاد برای بازسازی و تامین امنیت در کشور، افغانستان هنوز هم در "نقطه صفر" قرار دارد و هیچ امیدی به آینده ای روشن وجود ندارد.

تحقق وحدت ملی و مردم سالاری، تامین امنیت، مبارزه با فساد و ریشه کن کردن اختلافات زبانی و قومی، از مواردی است، که به نوشته هشت صبح، حکومت آقای کرزی در آنها موفقیتی نداشته است.

هفته نامه مجاهد نوشته است که پس از گذشت هفت از انتقال قدرت به حکومت آقای کرزی، "برخلاف وعده های دهن پرکن کشورهای خارجی"، افغانستان هنوز هم یکی از فقیرترین کشورهای جهان است.

مجاهد در سرمقاله خود آقای کرزی و گروه همکار او را مورد انتقاد قرار داده که نتوانستند در هفت سال گذشته فساد را ریشه کن کنند و اداره سالمی به وجود آورند.

این نشریه آقای کرزی و همکاران او را متهم کرده که در صدد نهادینه سازی "سیاستهای استبدادی حکومتهای گذشته و اختلافات قومی" در کشور اند. به باور مجاهد، افغانستان از این نظر درهفت سال گذشته "عقب گرد شدیدی" را تجربه کرد.

روزنامه چراغ این انتقال قدرت را "نخستین سنگ بنای دموکراسی" در افغانستان خوانده و نوشته است که پس از آن شمار زیادی از متخصصان و مشاوران داخلی و خارجی برای بازسازی این کشور آستین بالا زدند و میلیاردها دلار به مصرف رسید، اما نتایج چندانی به دست نیامد.

به نوشته چراغ، میزان "ناامنی، ضعف اقتصادی، تولید مواد مخدر و حملات تروریستان" در کشور در هفت سال گذشته رو به بالا بوده است.

روزنامه از مقام های دولتی و جامعه جهانی خواسته است که برای دستیابی به اهدافی مانند تامین امنیت، بازسازی، سرکوب تروریسم و ریشه کن کردن مواد مخدر در افغانستان اقدامی همه جانبه و قاطع کنند.

روزنامه راه نجات با توجه به همین موضوع نوشته است که جامعه جهانی و کشورهای دخیل در قضیه افغانستان با عدم درک درست از واقعیت های این کشور، "رویکردها و سیاستهای نادرستی" را در پیش گرفتند که منجر به نابسامانی اوضاع در افغانستان شد.

به نوشته راه نجات، پشتیبانی کشورهای جهان از افغانستان، پشتیبانی از "منافع خود این کشورها" است. نویسنده راه نجات تاکید کرده که افغانستان بدون "اراده خالص" خود افغانها، سرنوشتی بهتر از گذشته و حال در آینده نخواهد داشت.

مطالب مرتبط