زمستان افغانستان: نه لباس، نه نان

زمستان شاید برای بسیاری از کودکان جهان، به دلیل بازی ها و سرگرمی های مخصوص خود، از فصل های دوست داشتنی و به یاد ماندنی باشد، برای کودکان در افغانستان نیز این فصل به شدت به یاد ماندنی است، اما اصلا دوست داشتنی نیست.

Image caption این کودکان منتظر کمکهای زمستانی هستند

هفته پیش زمانی که در یک روز ابری و خنک، با گروهی از جوانان رضاکار که در پی کمک به کودکان فقیر بودند، به حاشیه غربی شهر کابل رفتیم؛ کودکان دو ساله و سه ساله، با پاهای برهنه به سوی ما شتافتند.

این کودکان مربوط صدها خانواده از بیجا شدگان داخلی - ساکنان ولایات جنوبی افغانستان - هستند که به دلیل نا امنی های فزاینده در مناطق شان، به کابل پناهنده شده اند. این خانواده ها در سرمای کابل که شبها تا پنج درجه زیر صفر می رسد، زیر خیمه(چادر) ها و خانه های گلی زندگی می کنند.

این کودکان، نان کافی و لباس گرم ندارند.

در کنار جاده اصلی که از کنار این اردوگاه بیجا شدگان می گذرد، تابلوهای نصب شده و در آن از مردم، سرمایه داران و تاجران افغان درخواست شده که به آنان کمک کنند، اما جالب است که هیچ درخواستی از دولت افغانستان دراین تابلوها به چشم نمی خورد.

تصاویر متناقض

وجود چنین اردوگاهی در کابل، پایتخت افغانستان که ظرف سالهای اخیر شاهد سرازیر شدن میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی بوده است، دو تصویر متناقض از هم را به نمایش می گذارد.

آگاهان امور می گویند، بخش زیادی از پولهای کمک شده به افغانستان، در اثر فساد گسترده حاکم بر ادارات فعال در افغانستان، به درستی مصرف نمی شود و بخش دیگر نیز از سوی نهادهای خارجی کمک دهنده به افغانستان، از راه های مختلف دوباره به کشورهای کمک دهنده باز می گردد.

سال گذشته، حدود هزار نفر در اثر شدت سرما و فقر در افغانستان، جان خود را از دست دادند؛ در حالی که امکان دارد آمار مرگ و میر ناشی از زمستان در مناطق دور افتاده و جاهای که دسترسی زیاد به آن وجود ندارد، بیشتر از این بوده باشد.

زمستان دیگر

امسال نیز سازمانهای جهانی یک بار دیگر نسبت به وضعیت مردم افغانستان در فصل زمستان نگران هستند.

دولت افغانستان برای رسیدگی به مشکل فقر در زمستان، بیش از چهارصد میلیون دلار از جامعه جهانی درخواست کمک کرده است که تا حالا به گفته مقامات، بیش از صد میلیون دلار آن پرداخت شده است.

همچنین قرار است صدها تن گندم خریداری شده و به افغانستان وارد شود، و گفته شده که بخشی از این گندم به شکل رایگان و بخش دیگر نیز به شکل "کار در برابر نان" در اختیار افراد نیازمند قرار داده خواهد شد.

اما با توجه به گستردگی مشکل فقر به ویژه در فصل زمستان در افغانستان، بعید به نظر می رسد که این برنامه بتواند مشکلات ناشی از زمستان را در افغانستان به گونه موثر آن حل کند.

انتقاد

برآورد شده که حدود 9 میلیون نفر در افغانستان با مشکل فقر روبرو هستند که تعدادی از این افراد در مناطق دور افتاده زندگی می کنند؛ مناطقی که راه های صعب العبور دارد و رساندن کمک به آنجا دشوار است.

علاوه بر این، مشکل امنیت در افغانستان نیز مانع از رسیدن کاروانهای امدادی به خانواده های نیازمند می شود.

ولی در این مورد، رسانه های داخلی افغانستان از دولت این کشور نیز به شدت انتقاد می کنند که چرا قبل از فرارسیدن زمستان، به فکر کمک رسانی به مردم نبوده و برنامه ریزی دقیقی در این زمینه نداشته است.

رسانه ها انتقاد می کنند که دولت افغانستان می توانست قبلا گندم مورد نیاز را ذخیره کند تا در آستانه زمستان با کمبود گندم روبرو نشود.

مطالب مرتبط