نمایشگاه بین المللی بازسازی افغانستان در تهران

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در نخستین همایش بازسازی اقتصادی افغانستان در تهران پیشنهاد کرده، یک کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور تشکیل شود.

آقای مصباحی مقدم، تاکید کرده که اگر برای ایجاد این کمیسیون مشترک نیاز به قانون جدیدی باشد، مجلس از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

نخستین همایش و نمایشگاه بین المللی بازسازی افغانستان از امروز دوشنبه دوم دی ماه به مدت سه روز در هتل المپیک تهران بر پا شده است

بر اساس گزارشها، در برگزاری همایش و نمایشگاه بازسازی افغانستان 60 اتحادیه و انجمن صنفی صادراتی همکاری دارند اما سازمان توسعه تجارت ایران وابسته به وزارت بازرگانی این کشور و بخش خصوصی مسئولیت برگزاری آن را بر عهده دارند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، در نخستین همایش و نمایشگاه بین المللی بازسازی افغانستان، علاوه بر حضور مسئولان دولتی و خصوصی ایران، 150 نفر از کارشناسان و تجار و مقامام های دولتی افغانستان نیز شرکت دارند.

هدف از برگزاری همایش بازسازی افغانستان، بررسی مشکلات ناشی از قوانین و مقررات و وضعیت خاص سیاسی، امنیتی و اقتصادی افغانستان و اولویت های سرمایه گذاری در بخش های حمل و نقل، انرژی، کشاورزی، و گردشگری است.

ایران با اکثر کشورهای همسایه و کشورهایی که با آنها روابط تجاری و سیاسی گسترده تری دارد، کمیسیون های اقتصادی مشترک دارند که معمولا نمایندگان بخش خصوصی در آن عضویت دارند و دولت نیز از آنها حمایت می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران معتقد است که راه اندازی کمیسیون اقتصادی می تواند به شناسایی زمینه ها و فرصت های فعالیت اقتصادی کمک کرده و موانع موجود در روابط اقتصادی را از میان بردارد.

در سالهای اخیر و بعد از حمله آمریکا به افغانستان و استقرار حکومت مرکزی، سرمایه گذاران و شرکتهای ایرانی تلاش کردند تا بخشی از بازار افغانستان را به دست آورند.

اما گزارشها نشان می دهد که با وجود تلاش های صورت گرفته، سرمایه گذاران ایرانی جز در معدود بخشهای اقتصادی، نتوانسته جای پای خود را سفت کنند و برخی شرکت های ترکی و چینی بخش عمده ای از بازار افغانستان را در اختیار گرفتند.

برخی سرمایه گذاران ایرانی می گویند که مشکلاتی نظیر روشن نبودن وضعیت دریافت مالیات و عوارض گمرکی و کمبود راههای ارتباطی و مشکلات امنیتی باعث شد تا بازار افغانستان به سرعت از دست برود.

البته هنوز، بازار شوینده ها و انواع سرامیک و کاشی و تاحدودی بازار فرش، در اختیار شرکت های ایرانی است اما در بقیه بازارها رقبا جای ایران را گرفته اند.

برگزارکنندگان نخستین همایش بازسازی اقتصادی افغانستان امیدوارند در جریان این نشست ها به درک روشن تری از وضعیت اقتصادی افغانستان برسند و نشست های رودرو با مقام های افغان به از میان برداشته شدن برخی از مشکلات قانونی کمک کند.

یکی از مشکلاتی که مانع فعالیت شرکت های خارجی در افغانستان است، مشکلات امنیتی است اما دولت افغانستان می گویند که به رغم وجود مشکلاتی در این زمینه، سرمایه گذاران خارجی از کشورهای دیگر در افغانستان فعال هستند و ما علاقمند هستیم که فعالیت شرکت های ایرانی در افغانستان سرعت بگیرد.

مقامام های افغان می کوشند تا با حذف قوانین دست و پاگیر، سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذارای در افغانستان تشویق کنند و به نظر آنها، اکنون فرصتی تازه برای سرمایه گذاران ایرانی فراهم شده است تا فعالیت خود را در افغانستان گسترش دهند و ضمن عرضه کالاهای تولیدی خود، بخشی از کالاهای خود را نیز در این کشور تولید کنند.

عده ای از سرمایه گذاران ایرانی که درافغانستان سرگرم کار و تجارت هستند می گویند، در سالهای نخست بعد از سقوط طالبان نسبت به یکی دوسال اخیر، ایران در بازار افغانستان حضور پر رنگ تری داشت.

افغانستان کشوری است که بیشتر کالاهای مورد نیازش را از کشور های دیگر و عمدتا از کشور های همسایه اش تامین می کند، در حال حاضر پاکستان کشوری است که بیشترین میزان مبادلات تجاری را با افغانستان دارد.

دولت ایران در چند سال گذشته از پولی که برای باز سازی افغانستان تعهد کرده بود، جاده خواف تا دوغارون و از آنجا تا شهر هرات در غرب افغانستان را باز سازی کرده است.

باز سازی این جاده انتقال کالا از ایران به افغانستان را آسان تر کرده است اما نا امنی در مناطق جنوب که جاده هرات به کابل عمدتا از این مناطق می گذرد، تجارت و ترانزیت بین ایران و افغانستان را با مشکلات روبرو کرده است.

مطالب مرتبط