لاریجانی: حضور خارجی عامل رشد افراطگرایی در افغانستان است

علی لاریجانی
Image caption لاریجانی نا امنی را به حضور خارجی در افغانستان نسبت داده است

رئیس مجلس ایران حضور نظامی خارجی در افغانستان را باعث افزایش تولید مواد مخدر و رشد افراطگری در آن کشور دانسته است.

روز دوشنبه، 22 دسامبر (2 دی/جدی)، سایت خبری مجلس ایران گزارش داد که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در ملاقات با محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان که از تهران دیدن می کند، نسبت به ادامه نا امنی در این کشور ابراز نگرانی کرد.

آقای لاریجانی در این ملاقات، که بعد از ظهر یکشنبه صورت گرفت، گفت: "حضور نیروهای خارجی در افغانستان پس از هفت سال نه تنها منجر به ایجاد امنیت و ثبات نشده بلکه وخامت اوضاع امنیتی و رشد افراطگرایی را به دنبال داشته است."

رئیس مجلس ایران افزایش تجارت مواد مخدر را نیز ناشی از حضور نظامی خارجی در افغانستان دانست و اظهار داشت "امروز در حالی شاهد گسترش تولید و ترانزیت مواد مخدر در افغانستان هستیم که مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر یکی از بهانه های اصلی حضور بیگانگان بوده است."

به گزارش سایت خبری مجلس، آقای لاریجانی روابط ایران و افغانستان را دوستانه توصیف کرد و گفت که این روابط بر اساس اشتراکات دینی، تاریخی، فرهنگی، زبانی و موقعیت جغرافیایی شکل گرفته است.

رئیس مجلس ایران گفت که افغانستان می تواند در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاثیر گذار باشد.

علی لاریجانی تاکید ورزید که دولت ایران خواستار وحدت ملی در افغانستان است و گفت "جمهوری اسلامی ایران نگاهی فراقومی و فراجناحی به افغانستان دارد و در این راستا، همواره بر وحدت تمام افوام و مذاهب در این کشور تاکید داشته است."

روابط دو جانبه

Image caption خلیلی خواستار سرمایه گذاری ایران در افغانستان شده است

براساس این گزارش،رئیس مجلس ایران از وحدت و همگرایی تمامی نیروهای افغان برای تامین ثبات و امنیت در این کشور حمایت کرد.

در مورد روابط دو کشور، آقای لاریجانی آمادگی ایران برای گسترش همکاری به خصوص همکاری های فرهنگی و اقتصادی با افغانستان را اعلام داشت.

در این ملاقات، معاون رئیس جمهوری افغانستان از ایران به عنوان "دوست دوران سختی" یاد کرد و افزود "جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین دوست افغانستان است که همواره در روزهای سخت و سیاه در کنار مردم افغانستان بوده است."

آقای خلیلی از گسترش روابط اقتصادی دو کشور استقبال کرد و گفت که افغانستان خواستار سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوص و دولتی ایران در آن کشور است.

به گزارش سایت خبری مجلس، معاون رئیس جمهوری افغانستان همچنین از میهمان نوازی مردم ایران از افغان های مقیم این کشور تقدیر به عمل آورد.

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در راس هیاتی به تهران سفر کرده است و گفته می شود که روابط دو کشور و به خصوص وضعیت مهاجران افغان در ایران از جمله مسایل عمده در دستور کار مذاکرات وی با مقامات ایرانی قرار دارد.

مطالب مرتبط