درخواست کمیسیون انتخابات افغانستان از طالبان

انتخابات افغانستان (عکس از آرشیو)
Image caption امنیت، از نگرانی های اصلی در برگزاری انتخابات افغانستان است

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، از گروه طالبان خواسته است که مانع اجرای برنامه ثبت نام رای دهندگان در مناطق نا امن این کشور نشوند.

مسئولان این کمیسیون می گویند، به این منظور با بزرگان قبایل در ولایات جنوبی افغانستان وارد گفتگو شده و از آنان قول گرفته اند که در این زمینه همکاری کنند.

نگرانی های امنیتی در افغانستان، یکی از دلایل برای تاخیر احتمالی در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور عنوان شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید احتمال دارد انتخابات ریاست جمهوری که باید در بهار برگزار شود، تا فصل خزان به تاخیر افتد.

مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا به این مسئله اعتراض کرد و گفت ادامه کار رییس جمهور کرزی پس از بهار سال آینده، غیرقانونی است و نباید انتخابات به تاخیر انداخته شود.

تهدید افراد مسلح

قرار است آخرین مرحله از ثبت نام رای دهندگان که حوزه جنوب افغانستان را تحت پوشش قرار می دهد، بزودی آغاز شود و مسئله امنیت در ولایات جنوبی افغانستان، از نگرانی های اصلی در این زمینه است.

مسئولان کمیسیون انتخابات افغانستان می گویند، اخیرا شماری از کارمندان این کمیسیون در ولایات نا امن افغانستان از سوی مخالفان مسلح دولت تهدید شده اند.

داوود علی نجفی، رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید در زمینه تامین امنیت مراکز ثبت نام رای دهندگان، از مردم محل و بزرگان قومی خواستار همکاری شده اند.

او می گوید: "ما همین حالا مذاکرات را با علما و متنفذین محل در هلمند، قندهار و سایر ولایات نا آرام آغاز کرده ایم. آنها به ما قول داده اند که با ما همکاری کنند و به طالبان اجازه ندهند که روند ثبت نام را اخلال کنند. امیدوار هستیم که تا زمان آغاز ثبت نام در جنوب، به همکاری مردم محل بتوانیم امنیت را تامین کنیم."

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، در یک مورد، کارمندان این اداره در ولایت فراه از سوی افراد مسلح ربوده شدند که به گفته آنها، به همکاری بزرگان قومی از چنگ ربایندگان آزاد شدند.

ثبت نام برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی حدود سه ماه پیش آغاز شد و تا حالا دو مرحله آن به پایان رسیده است.

مقامات کمیسیون انتخابات می گویند به دلیل اینکه آمادگی ها برای برگزاری انتخابات تکمیل نشده، زمان برگزاری انتخابات روشن نیست.

بخشی از این آمادگی ها تهیه پول برای برگزاری انتخابات است. هزینه انتخابات صد و بیست و هفت میلیون دلار برآورد شده اما هنوز روشن نیست که این هزینه از سوی کدام کشور یا نهادی پرداخت خواهد شد.

مطالب مرتبط