نگرانی از کشتار غیرنظامیان در افغانستان

نشان کمیسیون حقوق بشر
Image caption 'این گزارش را بر اساس گفتگو با خانواده های قربانیان، شاهدان عینی، پزشکان بیمارستانها و فیلم های مستند تهیه شده'

کمیسیون حقوق بشر افغانستان درمورد کشته شدن افراد غیرنظامی در جنگ میان شورشیان و نیروهای بین المللی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون در گزارش تازه خود در این مورد گفته است که نزدیک به دو هزارغیرنظامی در سال جاری خورشیدی در عملیات مخالفان مسلح دولت و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان کشته شده اند.

مقامات این کمیسیون می گویند این گزارش را بر اساس گفتگو با خانواده های قربانیان، شاهدان عینی، پزشکان بیمارستان ها و فیلم های مستند از جریان عملیاتهای جنگی، تهیه کرده اند.

در گزارش گفته شده که نزدیک به هزار نفر از این قربانیان در نتیجه حملات طالبان و بقیه این افراد در پی بمباران و عملیات نظامی نیروهای بین المللی کشته شده اند.

نادر نادری، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان و یکی از تهیه کنندگان این گزارش می گوید طالبان در کشتن این غیرنظامیان به گونه مستقیم و غیرمستقیم دست دارند.

این گزارش همچنین حاکی است که صدها نفر دیگر در پی خشونت ها در افغانستان و یا توسط افراد قدرتمند مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

این گزارش می افزاید که ده ها نفر دیگر بر اثر این خشونت ها مبتلا به بیماری های روانی شده اند. کمیسیون حقوق بشر می گوید بیشتر این افراد را کودکان و زنان تشکیل می دهند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از طرف های درگیر جنگ در این کشور خواسته است که در زمان جنگ و عملیات نظامی به حفاظت جان و دارایی غیرنظامیان توجه داشته باشند.

یک فرمانده بلندپایه نیروهای سازمان ناتو روز سه شنبه 23 دسامبر در کابل گفت نیروهای تحت فرمان این سازمان غیرنظامیان را نمی کشند. او گفت این طالبانند که از غیرنظامیان به عنوان سپر جنگی استفاده می کنند و آنها را با خطر مواجه می کنند.

اما بر عکس طالبان نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان را متهم به کشتن غیرنظامیان می کنند.

این در حالی است که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفری به شهر خوست در جنوب شرق این کشور با خانواده های شماری از قربانیان غیرنظامی ابراز همدردی کرده است.

آقای کرزی در میان مردم خوست گفت که کشتن غیرنظامیان غیرقابل تحمل است. او تاکید کرد که برای پایان دادن به کشتار غیرنظامیان در کشورش تلاش می کند.

مطالب مرتبط